بخیه در هنگام انجام عمل‌های جراحی به منظور بستن محل زخم استفاده می‌شود و جنس نخ بخیه برای استفاده در هر قسمت از بدن متفاوت می‌باشد. بخیه‌ی مورد استفاده توسط جراح براساس نوع بافت پوست، میزان بریدگی و جراحت انتخاب می‌شود. از قدیم تا به امروز از تکنیک‌های مختلف برای بخیه‌زدن در جراحی‌ها استفاده شده است. هدف از بخیه زدن در جراحی‌های زیبایی شامل تسریع روند بهبودی زخم‌ها و به حداقل رساندن خطر عفونت و خونریزی می‌باشد.

بخیه چیست

بخیه یکی از روش‌های مورد استفاده توسط جراحان زیبایی برای ترمیم پارگی‌ها و بریدگی‌ها می‌باشد. به همین منظور پس از انجام عمل‌های زیبایی برای بخیه زدن در صورت نیاز از نخ‌های قابل جذب استفاده می‌شود. هر کدام از نخ‌های مورد استفاده برای بخیه جراحی زیبایی با سرعت متفاوتی جذب می‌شوند. به طور معمول میزان جذب بخیه‌های جراحی زیبایی بین 4 تا 8 هفته می‌باشد. انتخاب نوع بخیه نیز توسط پزشک مورد نظر و براساس نوع جراحی صورت می‌گیرد.

بخیه در جراحی زیبایی

انواع تکنیک‌های بخیه در جراحی زیبایی

بخیه یک نوع تکنیک مورد استفاده در جراحی است. با استفاده از بخیه می‌توان از بافت‌های پوست پس از جراحی محافظت کرد. در جراحی‌های زیبایی مانند جراحی زیبایی بینی، شکم، سینه و…. از انواع تکنیک‌های بخیه برای بستن زخم استفاده می‌شود. برش‌های سطحی و عمیق ایجاد شده روی پوست برای انجام جراحی‌های زیبایی می‌توانند با استفاده از بخیه بسته شوند.

بخیه‌های عمیق

بخیه‌های عمیق به منظور بستن لایه‌های پوست صورت و در جراحی‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بخیه‌های مخفی

بخیه‌های مخفی بخیه‌هایی هستند که زیرپوست هستند. این نوع بخیه‌ها معمولاً در روش‌های جراحی برای برش‌های بزرگ استفاده می‌شود.

بخیه‌های زیر پوستی

میزان ضخامت پوست و کشش پوست، دستیابی به نتایج بهتر در بخیه‌های زیرپوستی را تعیین می‌کند.

روش‌های مراقبت از بخیه چیست؟

بخیه به منظور بستن محل جراحی شده استفاده می‌شود. بنابراین، باید از بخیه و محل بخیه محافظت کرد. روش‌های مراقبت از بخیه عبارتند از:

  • به منظور مراقبت از بخیه، سعی کنید که محل بخیه را خشک و تمیز نگه دارید.
  • سه روز بعد از بخیه باید ناحیه بخیه را شستشو دهید.
  • در صورت مشاهده هر گونه ترشح عفونی به پزشک معالج‌تان اطلاع دهید.
  • اگر پزشک ژل مخصوص یا پماد برای تسریع روند بهبودی بخیه و زخم‌ها پیشنهاد داد، به توصیه پزشک عمل کنید.
  • معمولاً زمان کشیدن بخیه بین 3 روز تا 2 هفته می‌باشد. این بازه زمانی براساس نوع جراحی توسط پزشک مشخص می‌شود.
بخیه در جراحی زیبایی

انتخاب نوع بخیه

انتخاب روش بخیه به عواملی از قبیل میزان بریدگی، جراحت، عمق زخم، نوع بافت پوست، میزان عفونت و هدف از جراحی بستگی دارد. به عنوان مثال، از تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی زیبایی بینی، بخیه غیرقابل جذب و بخیه جذبی می‌باشد.

جراحی‌های زیبایی دکتر سواددار

امروزه، بسیاری از افراد سراغ انواع روش‌های جراحی زیبایی ‌می‌روند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به زیبایی‌تان اهمیت می‌دهید، حتماً سری به مطب دکتر سواددار واقع در تهرانپارس بزنید! در کلینیک دکتر سواددار انواع روش‌های جراحی زیبایی مانند عمل لیفت سینه، جراحی زیبایی شکم، جراحی زیبایی گوش، جراحی پلک و…انجام می‌شود. در جراحی زیبایی از تکنیک‌های مختلف بخیه استفاده می‌شود. انتخاب نوع تکنیک‌های بخیه توسط پزشک مورد نظر تعیین می‌شود. عواملی از قبیل نوع جراحی، میزان بریدگی و مدت ترمیم‌پذیری زخم نیز در انتخاب تکنیک بخیه تأثیرگذار می‌باشند.

سخن آخر

نوع بخیه‌ها توسط پزشک جراح تعیین می‌شوند. پزشک از بخیه‌ها برای بستن زخم‌های پوست یا سایر بافت‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که پزشک‌تان زخمی را بخیه می‌زند، از یک سوزن مخصوص برای بخیه زدن زخم استفاده می‌کند. انواع مختلفی از مواد برای بخیه زدن استفاده می‌شود. پزشک‌تان ماده‌ای را انتخاب می‌کند که برای زخم یا روش بخیه مناسب باشد. پزشک با استفاده از بخیه زخم‌های پوستی و برش‌های ایجاد شده را می‌بندد. پزشک براساس نوع روش جراحی و سایر عوامل، تکنیک بخیه مورد نظر را انتخاب می‌کند. قبل از عمل می‌توانید در مورد نگرانی‌های خود در مورد بخیه با پزشک‌تان صحبت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

5 دیدگاه

  • دکتر قهاری هستن و با تجربه ای که دارن میشه با خیال راحت خودتونو به دستشون بسپارین

  • ببخشید آقای دکتر ، میخوام بدونم بخیه رو پوست های چرب یا خشک با هم فرقی می کنه آیا؟

    • خدمت زیبای عزیز عرض کنم بطور کلی فرق چندانی نداره. اما روی پوست های خشک با داروهایی که تجویز میشه ، شرایط رو برای پذیرش بخیه محیا خواهیم کرد.

  • سلام دکتر برای عفونت و التهابی که براثر نخ جذب ویکریل در زیر پوست اتفاق میفته چیکار میشه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *