پروتز سینه در قم : پروتز نوعی سینه مصنوعی است که جایگزین تمام یا بخشی از پستان می شود و این بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن صورت می گیرد. بیشتر پروتزهای پستان از ژل سیلیکونی نرم ساخته شده ساخته می شوند. آنها طوری ساخته شده اند که شبیه به شکل طبیعی پستان یا بخشی از پستان باشند.

عمل پروتز سینه یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین جراحی‌های زیبایی خانم‌ها است. همان گونه که می دانید سینه‌های بزرگ و خوش فرم، به افزایش حس اعتماد به نفس و حس جذابیت زنانگی در خانم‌ها کمک می‌کند.

عمل پروتز سینه در قم چگونه انجام می‌شود؟

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن پروتز سینه، نخست باید یک برش در پوست شما ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:

  • برش در زیر هاله نوک سینه
  • برش در زیر سینه
  • برش در زیر بغل
  • برش در بالای شکم

پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد.

در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود.

از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد.

همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.

چه کسانی باید پروتز سینه در قم را انجام دهند؟

-زنانی مبتلا به سرطان سینه که سینه آنها برداشته شده است، پروتز سینه بهترین گزینه است.

– زنانی که سینه آنها به طور طبیعی از نظر اندازه و شکل با یکدیگر متفاوت است.

-افرادی که سینه آنها در حین حاملگی، شیر دهی و سوء تغذیه تحلیل رفته است.

-خانمهایی که بافت سینه در آنها رشد نکرده است پروتز سینه گزینه ی مناسبی برای ترمیم سینه است.

-زنانی که سینه آن ها ضربه دیده و از بین رفته از پروتز سینه برای جایگزینی آن استفاده می شود

-برای خانمهایی که می خواهند سینه های آنها زیباتر و حجیم تر دیده شود از پروتز سینه استفاده می شود.

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری

پروتزهای سینه به طورکلی دو نوع تقسیم می‌شوند.

۱. پروتز سینه گرد (round)

پروتز سینه گرد برای افرادی که دوست دارند سینه‌هایشان برجسته‌تر به‌نظر برسد، مناسب هستند. از سوی دیگر کسانی که می‌خواهند پروتز سینه بافت نرم و خوش‌فرمی داشته باشد معمولا این پروتزهای گرد را انتخاب می‌کنند.

مزایای پروتز سینه گرد عبارت‌اند از:

در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز جراحی اصلاحی به راحتی انجام می شود.

٢. پروتز سینه اشکی

پروتز سینه قطره‌اشکی مناسب افرادی است  که تمایل دارند پروتز سینه‌شان نمای طبیعی‌تری داشته باشد. علاوه‌بر این کسانی که بافت سینه‌ی آنها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند، افرادی که سینه‌های تخت و بدون شکل دارند و نیز خانم‌هایی که پوشش بافت نرم سینه‌شان خیلی کم است، دچار عدم تقارن در سینه‌ها یا نقص ظاهری سینه هستند، برای ظاهر طبیعی‌تر بهتر است از پروتز سینه قطره‌اشکی استفاده کنند.

قبل از انجام عمل پروتزسینه در قم چه اقداماتی لازم است؟

-اگر برای انجام پروتز سینه تصمیم قطعی‌تان را گرفته‌اید و داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما پیش از انجام عمل پروتز سینه پزشک خود را از این امر آگاه کنید تا در روند جراحی و پس از آن اختلالی وارد نشود. گاهی لازم است بیمار مصرف برخی داروها را قطع کند یا در دستور مصرف‌شان تغییر ایجاد کند.

-مصرف آسپرین، فراورده‌های آسپرین، داروهای ضد‌التهاب و مکمل‌های گیاهی باید ۱۰ روز پیش از عمل پروتز سینه متوقف شود.

-انجام آزمایش‌های معین و نیز ماموگرافی به دستور پزشک پیش از انجام عمل پروتز سینه امری ضروری است.

– اگر سیگاری هستید از دو هفته پیش از انجام عمل، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

در چه صورت بعد از عمل پروتزسینه در قم به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از عمل جراحی پروتز سینه، جراح شما  در فواصل معین برای شما وقت ویزیت تعیین می‌کند. با این‌همه اگر در این فاصله با موارد زیر مواجه شدید حتما به پزشک معالج‌تان مراجعه کنید.

  • افزایش تورم و کبودی محل جراحی؛
  • افزایش قرمزی در محل برش جراحی؛
  • خروج ترشح بدبو یا زردرنگ از محل زخم یا خونریزی از محل زخم که با فشار پانسمان بند نمی‌آید.
  • داشتن احساس بی‌حالی و ضعف شدید؛
  • داشتن درد شدیدی که با مسکن‌های تجویزشده کاهش پیدا نکند؛

آیا احتمال پارگی یا تخلیه پروتز وجود دارد؟

خطر پارگی پروتز آب نمکی در طی سه سال اول سه تاپنج درصد و در طی پنج  سال اول هفت  تا ده درصد گزارش شده است که در صورت وقوع خطر برای بیمار ایجاد نمی کند و خود بیمار نیز متوجه آن می شود؛ دراین صورت نیاز به تعویض پروتز سینه وجود دارد .

در مورد پروتزهای سینه سیلیکونی نیز جهت کنترل احتمال پارگی با توجه به آن که پارگی پروتز سینه ممکن است بدون علامت باشد و در خیلی از مواقع، هنگام تعویض پروتز سینه متوجه آن می شوند. توصیه می شود که بعد از سه سال MRI کنترل از بیمار گرفته شود و بعد از آن هر2تا3 سال یکبار تکرار شود.

ماندگاری نتایج جراحی پروتزسینه در قم چقدر باشد؟

ماندگاری پروتز سینه به طوردقیق مشخص نیست  زیرا دوام پروتز به عوامل مختلفی بستگی دارد پروتزهای سینه جدید تر محکمتر بوده و ماندگاری آن ها نسبت به پروتز قدیمی تر بیشتر است و تا وقتی مشکلی ایجاد نشده است نیاز به تعویض نمی باشد.

هزینه انواع  پروتز سینه

هزینه پروتز با هم دیگرمتفاوت است وهر یک از پروتزها قیمت متفاوتی برای فرد دارد وازآنجایی که پروتز سینه جزءعمل‌های جراحی زیبایی است تحت هیچ پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. وهزینه پروتز سینه به غیرازجنس پروتز سینه به تبحر و شهرت جراح نیزبستگی دارد.

نکاتی که در مورد پروتز سینه باید بدانید

شاید با یک بار عمل کردن به نتیجه دلخواه نرسید ممکن است افراد با یک بار جراحی به نتیجه دلخواه نرسند در این صورت باید این جراحی را تکرار کنند.

به طورکلی باید گفت که  حدود ۲۵ درصد از زنانی که سینه های خود را پروتز کرده اند، پس از ۱۰ سال باید دوباره این عمل را تکرار کنند.

زیرا این پروتز دایمی نیست و به ترمیم نیاز دارد.بیشتر  پروتزبعد از چند سال شکل و فرم اصلی  خود را از دست خواهند داد. بارداری، اضافه یا کم شدن وزن و فاکتورهای دیگری نیز در تسریع این فرایند تاثیر دارند

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *