در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید : پنهان

رینوپلاستی

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی عمل بینی در لغت از دو کلمه “رینو” و “پلاستی” تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن بینی  است.

مشکلاتی که رینوپلاستی می تواند برطرف نماید

با انجام رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد که در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است

– بزرگی  اندازه بینی با جراحی بینی برطرف می شود.

– رفع قوز روی بینی

-افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب

-پهن بودن بینی با انجام جراحی برطرف می شود

-رفع بزرگ بودن سوراخ های بینی

-جعبه ای شکل بودن نوک بینی

-زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

-دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی

-دو شاخه بودن نوک بینی

-بد شکلی های بعدازعمل جراحی اولیه

تفاوت جراحی رینوپلاستی سنتی و مدرن

رینوپلاستی سنتی و رینوپلاستی مدرن  تفاوت های با هم دارند به گونه ای که این  تفاوت ها در بیشتر موارد مشهود است.

در روش سنتی تنها کوچک شدن و ظاهر بینی مطرح است، به این معنی که بخشی از غضروف برداشته شده و استخوان ها نیز خورد می شوند این روش به دلیل مشکلات مطرح شده تا حد زیادی  کنار رفته است.

در  رینوپلاستی مدرن جراحی بینی به صورت باز وبسته انجام می شود .به عنوان مثال در جراحی بینی به صورت بسته، پزشک بدون برش درقسمت بیرونی بینی سعی می کند تغییراتی در  قسمت درونی بینی ایجاد کند.البته این نوع جراحی  تنها برای ایرادهای جزئی کاربرد دارد.

در جراحی بینی رینوپلاستی باز برش هایی ایجاد شده و حفره بینی به دو بخش تقسیم می شود، سپس پزشک پوست بینی را بالا می کشد.نتیجه هر دو روش با توجه به شرایط بینی فرد متفاوت است.

ویژگی های جراحی رینوپلاستی مدرن

جراحی رینوپلاستی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.

-در جراحی رینوپلاستی مدرن عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی است زیرا در اکثر موارد قرار دادن تامپون موجب گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است. البته در مواردی ممکن است جراح شما مجبور به استفاده تامپون شود.

-دراین جراحی زیبایی بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.

-مقدار کبودی و تورم در جراحی رینوپلاستی مدرن به حداقل رسیده و بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.

-در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد.

مراقبت های قبل از عمل رینوپلاستی

پیش از اقدام برای انجام رینوپلاستی باید با جراح خود در مورد عوامل مهمی که تعیین می‌کند آیا رینوپلاستی برای شما درست عمل خواهد کرد، مشورت کنید.در صورتی که شرایط لازم را داشتید پزشک شما  توصیه هایی برای شما خواهد داشت که در اینجا به چند مورد اشاره شده است.

-سابقه پزشکی
-آزمایش فیزیکی مورد نیاز قبل از جراحی
-از مصرف داروهای خاص خودداری کنید.
-دو هفته قبل عمل سیگار نکشید.

مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی

داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل  طبیعی است.
در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس ازعمل باقی بماند.

همچنین ممکن است پزشک به منظورحفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ استفاده کند که معمولاً حدود یک هفته روی بینی باقی می‌ماند.

پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند.این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است.

نکاتی که بعد از انجام رینوپلاستی باید رعایت کنید

به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:
-از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
-شنا نکنید.
-فین نکنید.
-در چند روز اول از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.
-در چند روز اول از تغییر حالت شدید چهره همچون خندیدن شدید خودداری نمایید.
-لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.

علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید.
تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

دوره‌ نقاهت رینوپلاستی چقدر طول می‌کشد

در طول هفته‌ی اول با گذشت هر روز،بهبودی بیشتری احساس خواهید کرد و تا زمانی که نوبت ویزیت هفته‌ی اول‌تان برسد، ببینی شما تا حد قابل‌توجهی بهبود خواهد یافت.

بعد از عمل، مقداری ورم خواهید داشت و این ورم ممکن است در برخی افراد ماه‌های زیادی طول بکشد این مورد از رایج‌ترین عوارض عمل بینی است. البته بیشتر افراد پس از چند ماه دیگر توجهی به این ورم نخواهند داشت. بیشتر افراد معمولا می‌توانند بعد از یک هفته اغلب فعالیت‌هایی را که داشتند از سر بگیرند و بعد از دو تا چهار هفته دوباره به تمام فعالیت‌های سابق‌شان مانند فعالیت های ورزشی برگردند.

عوارض رینوپلاستی

اگر جراحی شما توسط جراح ماهر وباتجربه انجام شود برای فرد مشکلی به وجود نخواهد آمد.تنگی راه هوایی و اختلال بویایی که گذراست از شایع ترین عوارض رینوپلاستی است  و حداکثر 1 تا 2 ماه طول می کشد.

یکی از سوالاتی که بیشتر بیماران متقاضی جراحی بینی دارند این است که چگونه عوارض جراحی بینی را به صفر یا حداقل ممکن خود برسانیم ؟

جراحی بینی را توسط بهترین جراح بینی انجام دهید و کاندیدای مناسب جراحی بینی باشیم.

-فرد دچار آلرژی شدید نبوده باشد و عمل جراحی بینی طی یکسال گذشته انجام نداده باشد یا برای بهبود آلرژی حین جراحی بینی باید اقدامات لازم توسط جراح فوق تخصص پلاستیک صورت گیرد.

-نوع بینی از موارد خاص نباشد به عنوان مثال فرد دارای بینی های گوشتی با پوست ضخیم نباشد.

-افرادی که عوارضی برایشان بعد از جراحی ایجاد شده غالبا دارای بینی های خیلی درشت و گوشتی بوده اند و از جراح بینی خود خواسته اند که بینی کوچک و سربالا داشته باشند در نتیجه جراح بینی مجبور شده تراش بیشتری را روی بینی اعمال نماید و غضروف بیشتری از بینی را بردارد.

هزینه رینوپلاستی تهران

هزینه رینوپلاستی تهران  برای افراد براساس نوع بینی آنها متفاوت است .زیرا هزینهجراحی بینی  تهران بیشتر به تغییراتی که در بینی فرد صورت می گیرد تاثیر گذار است همین طور به عملکرد پزشک در هنگام جراحی بستگی دارد به طور کلی می توان گفت که هزینه عمل  بینی در تهران بیشتر به هزینه جراح،هزینه متخصص بیهوشی ، هزینه دارو،وسایل مصرفی وهزینه های بیمارستان بستگی دارد.

آیا رینوپلاستی ممکن است باعث تنگی نفس شود؟

در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش جراحی  تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف ها درآورده می شد و نیز استخوان های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می شد اما امروزه میزان برداشت غضروف ها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می شود با بخیه کردن و شکل دادن به غضروف ها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم. دراعمال تخریبی غالبا پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی

به طور کلی تغییرات بسیار کم حتی در مقیاس میلی متر می تواند در ساختار بینی تفاوت های زیادی در ظاهر ایجاد کند. بیشتر اوقات، جراحان پلاستیک با تجربه یا متخصصین گوش و حلق و بینی می توانند نتایج رضایت بخشی را در شما ایجاد کنند. در برخی موارد، تغییرات بیشتری نیاز است که با جراحی مجدد پس از یک سال قابل دستیابی است.

رینوپلاستی بینی های گوشتی

هملن گونه که می دانید تفاوت بینی های گوشتی ، با بینی های استخوانی در میزان ضخامت پوست بینی و غضروف بینی می باشد ، بینی های گوشتی ، دارای پوستی ضخیم با غضروفی ضعیف هستند .به دلیل پوست ضخیم بینی های گوشتی است که جراحی این نوع بینی ها را سخت می کند.

پوست ضخیم در بینی های گوشتی ، دو علت دارد ، علت اول به دلیل وجود غدد چربی و دلیل دوم به علت وجود بافت ضخیم بینی می باشد ، جراحی آن دسته از بینی های گوشتی که پوست ضخیم آن ها به علت غدد چربی است آسان تر می باشد و نتیجه بهتری نیز دارد.

در گذشته ، ما شاهد آن بودیم که پس از گذشت مدت زمانی از جراحی بینی گوشتی ، آن ها به حالت اولیه خود برمی گشتند اما امروزه جراحان بینی اقدام به حل این مشکل کرده اند و جراحی بینی گوشتی را به گونه ای انجام می دهند که امکان بازگشت پذیری بینی های گوشتی را به صفر رسانده است.

همانطور که در بالا اشاره  شد هدف رینوپلاستی اصلاح اشکالات بینی افراد می باشد. از جمله ای مشکلات : پهن بودن بینی وبزرگ بودن اندازه و یا  قوزدار بودن بینی، افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بین بینی ولب، بزرگ بودن سوراخ های بینی می باشند.

در جلسه مشاوره جراح شما ممکن است موارد زیر را انجام دهد

– بررسی وضعیت سلامتی شما و ارزیابی خطرات احتمالی عمل

-اندازه‌گیری‌های خاص در صورت

– گرفتن عکس جهت پرونده پزشکی

– در مورد نتیجه احتمالی عمل و خطرات و عوارض احتمالی آن با شما صحبت خواهد کرد.

– در مورد نوع بیهوشی شما نیزآگاهی لازم را خواهد داد.

نکاتی در مورد جراحی بینی رینوپلاستی

همان گونه که گفته شد بهترین نتایج در جراحی بینی رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ می کنند برای بیشتر افراد به دست می آید، بنابراین بهتر است افراد از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

نکته مهم دیگری که در نتیجه جراحی تاثیر دارد  کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی است که با استفاده ازعکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل ازعمل و پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص می شود.

شرایط سنی برای انجام جراحی بینی رینوپلاستی چیست؟

درجراحی بینی رینوپلاستی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد و توصیه می‌شود قبل از سن تعیین شده فرد  این عمل جراحی را انجام ندهد.

چرا‌که می‌تواند مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد. توصیه می شود  که دختران و پسرانی که کاندیدای عمل جراحی بینی هستند بعد از پایان سن بلوغ این کار را انجام دهند.

اغلب دختران در پایان ۱۶سالگی و پسرها در پایان ۱۸‌سالگی به بلوغ کامل خواهند رسید و می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار بگیرند.

از طرف دیگردر چند سال اخیر‌تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰‌سال هستند. درمورد این دسته از کاندیداها با این شرایط سنی باید بگوییم که در صورتی که وضعیت عمومی ‌و سلامت فرد خوب باشد این افراد به راحتی می توانند  رینوپلاستی انجامدهند.

آیا اعمال جراحی بینی رینوپلاستی  محدودیت دارد؟

انجام جراحی بینی بدون محدویت است . اما این نکته را بدانید که هر چه بینی دفعات زیادتری عمل شود احتمال عارضه زیادتر برای فرد خواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که افراد  در صورت وجود مشکل و اختلالات شدید عمل‌های بعدی را انجام ندهند، زیرا اگر عمل با دقت، با حوصله و تکنیک مناسب انجام شود، می‌تواند نتایج قبلی را بهبود ببخشد.

توصیه های مهم قبل از انجام جراحی بینی

– اگر از داروی خاصی استفاده می کنید ، حتماً پزشک جراح را در جریان بگذارید . همچنین لازم است تا پیش از عمل بینی داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند ، مانند آسپرین و ایبوپروفن را قطع کنید .

– ادر صورت داشتن  سابقه بیماری خاصی به جراح تان اطلاع دهید.

-از دخانیات و نوشیدنی های الکل دار حداقل  یک هفته پیش از عمل تا دو هفته بعد از آن قطع کنید .

–  انجام یک سری آزمایش و سی تی اسکن بینی مطابق نظر جراح بینی .

– 6 تا 8 ساعت پیش از عمل بینی باید ناشتا باشید .

– حتماً یک نفر همراه شما باشد.

چند نکته کاربردی در مورد رینوپلاستی

این نکته را بدانید که جراحی بینی به قصد زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.البته در مواردی که به قصد درمان بیماری باشد مانند درمان انحراف بینی ممکن است بیمه ها هزینه عمل را پوشش دهند.

– پس از عمل تا مدتی  باید محدودیت هایی در فعالیت و ورزش داشته باشید.مثلا برای یک هفته باید آتل بینی و چسب های آن را تحمل کنید .بنابراین برای دیدن نتیجه عجله نکنید و به توصیه های پزشک معالج خود دقت لازم را داشته باشید.ممکن است لازم باشد تا دو ماه یا بیشتر برحسب توصیه جراح تان ورزش نکنید.از آفتاب دوری کنید.بنابر این در برنامه ریزی زمان عمل این نکات را مد نظر قرار دهید.

– در دوره پس از عمل دتا مدتی  تورم و کبودی در ناحیه بینی و اطراف چشم ها وجود دارد که غالبا طی یک تا دو هفته برطرف می شود اما تا ثابت شدن نتیجه نهایی جراحی و تثبیت شکل بینی ممکن است یک سال زمان لازم باشد.

– در صورتی که از نتیجه عمل خود راضی نباشید.امکان عمل جراحی مجدد وجود دارد اما این عمل غالبا زودتر از یک سال از عمل اول انجام نمی شود زیرا نتیجه نهایی غالبا یک سال طول می کشد.همچنین این نکته رل بدانید که عمل های اصلاحی خیلی کوچکتر و سبک تر از عمل اول است هر چند که موارد استثناء هم وجود دارد.

نکات و اطلاعات مهم برای عمل رینوپلاستی

همان گونه که در بالا اشاره شد رینوپلاستی یک عمل بسیار شخصی است که می تواند بر سلامت ذهنی فرد و همچنین ظاهر او تاثیر بگذارد. بنابراین، ضروری است که بیماران جراحی را انتخاب کنند که با او احساس راحتی می کنند. آنها باید جراحی را انتخاب کنند که واقعا به نگرانی های آن ها گوش دهد، سوالاتشان رابا صبروحوصله  پاسخ دهد. بیماران هرگز نباید فردی را انتخاب کنند که باعث وعده های غیر واقعی و آنها را برای انجام دادن جراحی های بیشتری از آنچه واقعا می خواهند تحت فشار قرار دهد.

آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است؟

این را بدانید که تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه عمل داشته باشید، منعی برای انجام عمل رینوپلاستی برای شما وجود ندارد.

به عنوان مثال اگر پوست شما مستعد اسکار کلوئیدی است یا سابقه مشکلات بهبود زخم دارید، ممکن است جراح این عمل را به شما توصیه نکند یا هشدار دهد که احتمال برجسته و واضح بودن اسکارها بعد از جراحی وجود دارد.

اهمیت انتخاب جراح بینی

انجام عمل جراحی بینی به دلیل حفظ سلامت عملکرد تنفسی و عصب بویایی در حین جراحی بینی ، از حساسیت فراوانی برخوردار است و لازم است تا برای انتخاب جراح بینی تحقیق کنید و دقت کافی را بکار بگیرید.

چرا که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و بدون عوارض و عدم آسیب به بافت بینی و ضمانت سلامت آن تنها به دست یک جراح بینی ماهر و با  تجربه میسر خواهد بود.

برای این که بتوانید از مهارت و تجربه جراح آگاهی کسب کنید، با مراجعه به مطب پزشک و دیدن نمونه های واقعی می توانید اطمینان حاصل نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *