جراحی بینی ازاولین و متداول ترین عمل های زیبایی به منظوربهبود ظاهرافراد است که دردنیا طرفدارای بسیارزیادی دارد. درطی این فرایند، جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای رسیدن به یک ظاهر مطلوب تر تغییر می دهد. عمل بینی همچنین می تواند برای اصلاح نقص های ساختاری، از جمله مواردی که باعث مشکلات تنفسی می شود، به کار گرفته شود.

انواع بینی

بینی استخوانی

بینی های استخوانی یا غضروفی بینی هایی هستند که دارای پوستی نازک و غضروف و استخوان مقاومی باشند. جراحی بینی استخوانی با برداشتن استخوان و جابه جا کردن استخوان ها انجام می گیرد تا بینی شکل مناسبی به خود بگیرد. مشخصه اصلی بینی های استخوانی دربیشترموارد شامل داشتن قوز روی بینی است و از لحاظ ساختمان غضروف و بافت استخوانی مستحکم است ودارای پوست نازکی است به نحوی که استخوان بینی قابل لمس است.

زمانی که عمل جراحی بینی به دلیل وجود ناهنجاری های غضروفی استخوانی انجام می شود دراین صورت کار در بینی های استخوانی راحت تر است زیرا غضروف بیشتری دارند که راحت تر اصلاح می شود، دراین حالت پزشک حجم بینی را کاهش داده و فرم مناسبی به آن می دهد.

بینی گوشتی

در بینی های گوشتی لازم است یک پایه غضروف خوب ساخته شود زیرا همان طور که گفته شد میزان غضروف در این نوع بینی کمتراست. پزشک اغلب بافت غضروفی را ازیک قسمت بینی بر می دارد وبه قسمت دیگری منتقل می کند. در حقیقت بافت در یک قسمت کاسته شده و درقسمت دیگر افزایش می یابد. گاهی نیز این احتمال وجود دارد که این غضروف به جای تیغه بینی از گوش برداشته شود و در شکل دهی به بینی گوشتی که کار دشواری نیز می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی استخوانی

یکی از عوامل مهمی که در عمل بینی استخوانی صورت می‌پذیرد برداشتن قوز و برآمدگی می‌باشد که این عمل باعث تغییر فرم بینی به بهترین حالت ممکن می‌شود، بینی‌های استخوانی به دلیل داشتن برآمدگی استخوانی سایراعضای صورت را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد و اززیبایی صورت متقاضی می‌تواند کاسته شود.که با انجام عمل بینی استخوانی این زیبایی دو چندان می شود.

جراحی بینی گوشتی

افزودن یا کاستن بافت در بینی گوشتی به خودی خود امکان بازگشت حالت بینی به پیش از عمل را افزایش نمی دهد، اما اگر ساخت پایه غضروف یا تقویت غضروف دربینی گوشتی به درستی انجام نشود پوست روی بینی وبافت نرم زیر آن که حاوی مقداری چربی و غدد است، به دلیل عدم وجود پایه مناسب تغییر شکل می دهد و گاهی یک بافت اضافه در این قسمت تشکیل می گردد و سبب بدشکل شدن نوک بینی خواهد شد.

تورم بعد از عمل در بینی های گوشتی نیز مدت بیشتری به طول می انجامد که این امرامکان به وجود آمدن بافت فیبروز را افزایش می دهد. اما در صورتی که پس از عمل به توصیه های پزشک به خوبی عمل شود و ماساژ و چسب زدن در مدت زمان طولانی تر و با دقت بیشتری صورت بگیرد از این مشکل پیشگیری می شود.

انواع جراحی پلاستیک بینی باز و بسته

 باید بدانید که رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته انجام می شود.روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف زده می شود  که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود، اما در روش بسته برش هایی از داخل بینی زده می شود. با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است. هرکدام از روش های جراحی باز و بسته بینی مزیت هایی دارند که به انها اشاره می کنیم.

مزیت روش جراحی باز بینی

در جراحی باز دید پزشک بهتر است و راحت تر می تواند تغییرات لازم را بر روی بینی انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد . درجراحی باز توانایی برای انجام عمل دربینی های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت های غضروفی واستخوانی یا پروتز ها بیشتر است .

مزیت روش جراحی بسته

  • برش پوستی درناحیه کلوملا را ندارد.
  • زمان عمل کوتاه تر است.
  • تورم بعد از عمل کمتر است.

نکات لازم قبل از عمل جراحی بینی

-حداقل ده روز قبل از جراحی  از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.

-استعمال دخانیات به مدت 4 هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خون رسانی به بافتهای عمل شده را مختل می نماید.

-به مدت 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.

مراقبت های لازم  بعد از جراحی بینی

در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین نسخه می شود.

-رژیم غذایی پس از جراحی بینی در ابتدا به این صورت است که در روز اول مصرف مایعات و از روز بعد  غذا های نرم ومعمولی می شود. به مدت دو هفته از مصرف خوردنی هایی که مستلزم حرکت زیاد لبها باشد مثل سیب پرهیز نمائید.

– در زمان استراحت پس از جراحی بینی باید کمی سرخود را بالا تر از بدن قرار دهید.

-کمپرس سرد روی چشمها به مدت 48 ساعت پس از جراحی بینی باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف 72 ساعت به حداکثر می رسد

-ترشح از بینی تا 72 ساعت پس از جراحی بینی طبیعی است و در صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.

-گچ روی بینی بعد از 10-7 روزپس از عمل بینی برداشته می شود. درطی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید.
شل شدن چسبها در طی 5 روز اول طبیعی است.

-داخل بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی تمیز کنید.

-کبودی بعد از عمل بینی طبیعی بوده وظرف دو هفته از بین می رود.

چرا انجام  جراحی بینی گوشتی سخت‌تر است؟

یکی از عوامل مشخص کننده ی نتیجه‌ی نهایی عمل بینی کیفیت و ضخامت پوست است. همچنین نتیجه نهایی  از مواردی می‌باشد که به‌آسانی نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

درجراحی برای بینی گوشتی تغییر شکل استخوان  وغضروف بینی بیشترین کاری است که بر روی بینی انجام می شود به همین دلیل این جراحی را کمی مشکل می کند متخصصان با روشهای گوناگونی غضروف واستخوان بینی را تغییر فرم می‌دهد تا به شکل دلخواه خود برسند.

در طی زمان بهبودی هنگامی به نتیجه‌ی موردنظر می‌رسید که پوست و بافت نرم بینی به جهت چارچوب بینی منقبض شود. این فرآیند امکان دارد چند ماه طول بکشد. به همین علت است که شما تا هفته‌ها و یا ماه‌ها بعد از جراحی نتیجه‌ی نهایی را نخواهید دید  به دلیل اینکه پوست و بافت نرم متورم است.

کاندید مناسب جراحی بینی

یکی از راه های رایج و متداول برای اینکه بیماری متوجه شود که آیا کاندید مناسبی برای عمل بینی هست یا خیراین است که یک جلسه مشاوره با یک جراح متخصص واجد شرایط داشته باشد تا جراح بینی به بررسی سابقه پزشکی و ویزیت پوست و وضعیت و شرایط بینی بیماربپردازد و در صورت نیاز عمل بینی را توصیه نماید.

از جمله نکات مهم دیگرکه قبل ازجراحی بینی باید بدانیم

-در صورتی سرماخوردگی نوبت عمل بینی خود را به تعویق بیاندازید.

-با مشورت پزشک داروی گیاهی و یا شیمیایی مصرف کنید.

-مانند هرجراحی  دیگر از 8 ساعت پیش از جراحی چیزی نخورید.

شرایط سنی برای انجام جراحی بینی چیست؟

درجراحی بینی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد و توصیه می‌شود قبل ازاین سنین این عمل انجام نمی شود چرا‌ که می‌تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد. توصیه براین است که دختران و پسرانی که کاندیدای عمل جراحی بینی هستند بعد از پایان سن بلوغ این کاررا انجام دهند. اغلب دختران در پایان ۱۶سالگی و پسرها در پایان ۱۸‌سالگی به بلوغ کامل رسیده‌اند و می‌توانند تحت جراحی بینی قرار بگیرند. از طرف دیگر امروزه ‌تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان این جراحی زیبایی  افراد بالای ۴۰‌سال هستند. درمورد این دسته از کاندیداها با این شرایط سنی باید بگوییم که چنانچه وضعیت عمومی ‌و سلامت فرد خوب باشد می توانند بدون مشکل این جراحی را انجام دهند.

نواقصی با عمل زیبایی بینی رفع می شود

جراحی رینوپلاستی می‌تواند موجب تغییر در موارد زیر شود

-اندازه بینی به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد.

-رفع بزرگی بیش از اندازه بینی

-برطرف کردن قوزروی بینی

-افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب

– بزرگ بودن سوراخ های بینی ، سوراخ‌های بینی در صورت بزرگی یا سر بالا بودن رفع می شود

– فاصله نوک بینی تا صورت

-دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی

-نوک بینی در صورت بزرگی، افتادگی یا در حالتی که بیش از حد سر بالا باشد

– پهنای بینی در قسمت پل

عوامل موثر در نتیجه جراحی بینی

درجراحی بینی کیفیت پوست بینی یکی از فاکتور های اصلی تعیین کننده در نتیجه نهایی عمل بینی است. رعایت نکات مراقبتی  بعد از  رسیدن به نتیجه دلخواه نیز در جراحی  بی تاثیر نیست اما می توان گفت که اصلی ترین فاکتور یک جراحی زیبایی بینی تبحر و تجربه  پزشک جراح است.

یکی از عوامل مهم در موفقیت این جراحی ، تشخیص دقیق است. این موضوع هم از نظرتشخیص علت زیبا نبودن بینی در چهره براساس آنالیز دقیق صورت و هم از نظر تشخیص درست و دقیق مشکلات تنفسی پیش ازجراحی حائز اهمیت است تا بیمار داوطلب جراحی از زیبایی طبیعی و رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی پس از جراحی اطمینان داشته باشد.

نقش لیزر در جراحی بینی

همان گونه که می دانید لیزردر شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، اما لیزردرزمینه جراحی بینی و رینوپبلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است. یعنی اینکه جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمی شود. در جراحی بینی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر می باشد. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نیست. ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی بینی فقط نقش تبلیغاتی دارد ودر جراحی بینی تاثیر ندارد.

خطرات و عوارض عمل بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی  درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی جراحی همراه باشد. از عوارض این جراحی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌اند از:

-خون دماغ شدن مکرر

-تنفس سخت از راه بینی

-بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی

-احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن

-درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی

-سوراخ شدن تیغه‌ بینی

دوران نقاهت پس از جراحی بینی

ابتدا باید خاطر نشان نمود که بروز تورم و کبودی پس از جراحي بيني امری طبیعی است و کاهش و رفع آن نیازمند گذشت حداقل چند هفته از جراحی می باشد.

داروهایی که پزشک جهت تسکین درد برایتان تجویز نموده را در ساعات معین مصرف نمایید

در روزهای ابتدایی پس از عمل از اصابت هر گونه ضربه به بینی بپرهیزید

از خوابیدن به پهلو تا مدتی خودداری کنید و در تمام این مدت به صورت طاقباز بخوابید و سر را کمی بالاتر از حد بدن قرار دهید

از کیسه آب یخ در صورت به جز روی بینی به مدت 24 ساعت پس از جراحی به منظور کاهش تورم استفاده نمایید

حداقل به مدت 2 الی 3 هفته از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری فرمایید.

جهت سهولت در تنفس می توانید در طول روز چند مرتیه داخل بینی خود را با محلول سرم نمکی شستشو نمایید.

در هفته های اول بعد از جراحي بيني از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب نمایید.

نتیجه جراحی بینی

یکی از عوامل اساسی در دستیابی به نتیجه نهایی همان گونه که در بالا اشاره شد ا کیفیت پوست بینی است، گرچه رعایت مراقبت های پس از جراحي بيني نیز در این امر خالی از تاثیر نیست اما این نکته را بدانید که انتخاب یک جراح متبحر و مجرب اساسی ترین فاکتور در رسیدن به یک نتیجه مطلوب از جراحی زیبایی بینی می باشد. اما جهت مشاهده نتایج نهایی جراحی زیبایی حداقل یکسال صبر نمود تا تورم بینی به طور کامل برطرف گردد.

آيا عمل بينی در افراد مسن انجام می شود

عمل  بینی برای  افراد مسن نیز انجام می شود  اما از آنجایی كه با افزايش سن بافت هاي بيني دچار افتادگي و سستي پوست خواهند شد این موضوع برظاهر و عملكرد بيني تأثيرگذار است. البته انجام این جراحی و بالا بردن نوك بيني دراين افراد موجب جوان به نظر رسيدن و بهبود تنفس این افراد خواهد شد.

بیشترین مشکلات زیبایی بینی که ممکن است  در سنین بالابرای فرد اتفاق بیافتد افتادگی نوک بینی و برآمدگی پشت آن است

که این افتادگی بینی موجب مسن تر به نظر رسیدن چهره افراد خواهد شد. در حالات شدیدتر افتادگی، تنفس از راه بینی ممکن است در برخی افراد دچار اختلال شود. این بیماران وقتی نوک بینی خود را با انگشت به بالا می برند احساس مطلوب تری از تنفس از راه بینی دارند.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *