ابدومینوپلاستی در حقیقت حذف بافت چربی زیر پوست، سفت کردن پوست افتاده و برداشتن پوست اضافی و ترمیم وسفت کردن عضلات تغییر شکل یافته است. تفاوت قبل و بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی برای بیشتر افراد قابل مشاهده است و بیماران از نتیجه عمل بسیار راضی هستند.

سفت شدن عضلات ضعیف و از بین بردن چربی اضافی وبرداشتن  بافت های اضافه پوستی باعث ایجاد ظاهری صاف و سفت می شود. بیشتر افرادی که این جراحی را انجام داده اند علاوه بر داشتن ظاهری شکمی صاف، چند کیلو وزن نیز کم کرده اند.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید : پنهان

ابدومینوپلاستی را برای چه افرادی مناسب است

-افرادی که اضافه وزن بعد از زایمان دارند.

-افرادی که دچار  ترک های بعد از بارداری شده اند.

-بافت چربی انباشته شده به دلیل اضافه وزن

-پوست شکم افتاده

-تغییر شکل شکم مربوط به سن

هر فردی  که به دلیل افزایش و کاهش ناگهانی وزن دچار افتادگی پوست شده باشد  با ابدومینوپلاستی ظاهر شکمی ایده آل را به دست می آورد و کیفیت زندگی آنها بهتر می شود.

فرد کاندید ابدومینوپلاستی باید دارای چه شرایطی باشد؟

-وزن فرد نزدیک به وزن ایده آل باشد.

-وزن فرد در طی 6 ماه اخیر ثابت مانده باشد.

-قبل از انجام این روش جراحی روشهای مانندرعایت رژیم غذایی و ورزش را انجام داده باشد.

-انتظارات واقع گرایانه از عمل جراحی داشته باشد.

-خطرات و عوارض احتمالی عمل را به خوبی درک کرده باشد.

-قصد کاهش وزن شدید بعد از عمل جراحی را نداشته باشد.

نحوه انجام ابدومینوپلاستی چگونه است

فرد بعد از انجام آزمایشات لازم و داشتن شرایط لازم برای جراحی می تواند این جراحی را انجام دهد. بیهوشی اولین مرحله این جراحی است .در اغلب بیماران متخصص بیهوشی به شما روش بیهوشی عمومی را پیشنهاد می کند که با تزریق داروی بیهوشی به داخل رگ شروع می شود.

–  در مرحله بعد خط برش جراحی برای شما ایجاد خواهد شد. یک خط برش درزیرشکم بین ناحیه رویش مو و قسمت تحتانی شکم ایجاد خواهد شد. شکل و طول برش جراحی با میزان پوست اضافی مشخص خواهد شد. عضلات و جدار شکم در خط وسط از زیر جناق تا ناحیه پوبیس بهم نزدیک خواهد شد.

برش جراحی اغلب در دورتادور ناف ایجاد میگردد. پس از بلند کردن پوست ازجدار شکم، پوست کشیده شده و پوست اضافی برداشته می شود.

ودر نهایت بستن محل برش جراحی است .اغلب دو عدد درن بسته تعبیه میگردد سپس لبه های محل عمل جراحی به یکدیگر در چند لایه با استفاده از نخ بخیه یا روشهای دیگر ترمیم میگردد.بعد از جراحی شما شکمی صاف، جدار شکم محکم که متناسب با بدن و اندام شما می باشد، خواهید داشت.

انواع روشهای  انجام ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی معمولا با دو روش تامی تاک و ابدومینوپلاستی کامل و مینی ابدومینوپلاستی انجام می دهد.

درروش تامی تاک پزشک از دو نوع روش برای کوچک کردن و آب‌کردن شکم استفاده می کند. در این روش پزشک با توجه به پوست شما و چربی شکم نوع مناسب جراحی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

با عمل تامی تاک امکان ایجاد شکم تخت باسفت تر کردن عضلات جدار شکم وجود دارد. البته پوست شل به معنای الزام برای عمل تامی تاک نیست.

ابدومینوپلاستی کامل : یکی از روش‌ها برای این جراحی ابدومینوپلاستی  کامل است.این روش برای بیماران دارای ذخایر چربی بیش‌ از حد و نیز افرادی که افتادگی لایه‌های زیرین عضلات و پوست شکم دارند،مناسب است.

مینی ابدومینوپلاستی :روشی دیگری که در ابدومینوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد این روش مناسب افرادی است  که دارای توان عضلانی خوبی باشند اما مقدار زیادی پوست اضافی در منطقه شکم دارند و شکم بیمار پر از چین‌ و چروک است.

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

-بعد از جراحی تا سه روز درد خواهید داشت که به مرور زمان کاهش می یابد که شما برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید .

-برای کاهش درد هنگام استراحت سر را بالاتر از معمول و بدن را خم نگه دارید .

-تا چند هفته از فعالیت سنگین پرهیز کنید.

-شما می توانید فعالیت معمولی را انجام داده است واستراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون درعروق اندام تحتانی را افزایش می دهد

-در صورت عدم رعایت موارد فوق ورم طولانی و مورد دو وجود دارد

-آناناس تازه حاوی ویتامین C است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است که هر چه بیشتر مصرف شود بهتر است .

-مصرف میوه جات ، ماهی ، میگو و امگا۳ توصیه می شود .

-ترشح خونابه تا چند روزبعد از جراحی  طبیعی است اما در صورت خونریزی واضح و قابل توجه اطلاع داده شود این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد.

-ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل و خروج درم در صورت وجود لازم است البته در تکنیک اختصاصی پزشک این مرکز درم ها در ۲۴ ساعت خارج می شوند.

-ویزیت بعد از یک هفته برای بررسی عمل جراحی لازم است .

نتایج حاصل از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از آبدومینوپلاستی در تهران  ممکن است نتایج حاصل از جراحی مشخص نشود. تا زمانی که زخم های شما کاملا بهبود پیدا نکند. نمی توانید به درستی بایستید. ظرف یک تا دو هفته شما می توانید به زندگی روزمره تان بازگردید و در این حالت لاغرتربه نظر می رسید نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی شکم به داشتن شکی مسطح و متناسب با نوع و وزن بدن فرد انجام می شود.

اسکارهای ناشی از سزارین می تواند با اسکارهای ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی درآمیزد. محو شدن اسکارهای ناشی از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است تا چندین ماه زمان لازم داشته باشد. بنابراین اسکار از عوارض عمل ابدومینوپلاستی محسوب می شود. نکته دیگر اینکه در برخی موارد با انجام ابدومینوپلاستی شکم ممکن است نتایج مطلوب به دست نیاید و دراین شرایط ممکن است نیاز به انجام جراحی دیگر وجود داشته باشد.

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک

ابدومینوپلاستی یکی از روش های عمل زیبایی شکم است که طی آن پزشک به کمک یک سوراخ کوچک توسط کانولا، چربی های موجود درزیر پوست شکم را ازبدن خارج می کند و به کوچک شدن آن کمک می کند.

تفاوت اساسی که بین این دو روش جراحی وجود دارد، نحوه عملکرد و جراحی آنهاست. در روش لیپوماتیک، عمل بدون برش انجام می شود و چربی ها با دستگاه مکیده می شود و از بدن خارج می شوند.

این چربی حتی قابل تزریق به دیگر مناطق بدن شما نیزمی باشد از این رو حجم شکم کوچک شده و شکم صاف تربه نظر می رسند.

در عمل ابدومینوپلاستی، شکم برش داده می شود و معمولاً برای شکم هایی که حالت شل دارند مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین چربی زیادی از شکم برداشته نمی شود و فقط فرم آن تصحیح شده و پوست های اضافی ترمیم می شوند.

افرادی که دارای شکم سفت هستند افراد مناسبی برای اقدام به عمل ابدومینوپلاستی نیستند. اما این افراد می توانند ابتدا به کمک روش لیپوماتیک چربی های اضافی را از ناحیه شکم خارج کنند و بعد از مدتی پوست اضافی را به کمک ابدومینوپلاستی حذف و ترمیم نماید.

طول دوره نقاهت

به طور کلی  طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، به طوری که در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است تا دو هفته بطول بکشد در حالی که در بعضی دیگر ممکن است 3 تا 4 هفته فرد نیاز به استراحت داشته باشد.

بعد از جراحی ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می کند ، ورزش کمک می کند  تورم ناشی از جراحی سزیعتر برطرف شود، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات نیز با انجام ورزش برای فرد اتفاق می افتد ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

اسکارها ممکن است در طی 3 تا 6 ماه بعد از عمل قابل مشاهده باشند  ولی این طبیعی است و انتظار می رود که اسکارها در طی 9 ماه تا 1 سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند. یک برش در بالای ناحیه تناسلی برای برداشتن پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم برای انجام ابدومینویلاستی زده می شود.

انواع ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی با روشهای زیر قابل انجام است.

ابدومینوپلاستی کامل : در این روش از ابدومینوپلاستی از سمت راست پهلو تا سمت چپ پهلو برشی کامل زده می شود.

کاندیدای مناسب این روش افرادی با شکم بسیار بزرگ ، افتاده و آویزان هستند و افرادی که بیشترین نیاز به ترمیم دارند.

ناف در این عمل پیکر تراشی جابه جا می شود .

بعد از اتمام عمل ابدومینوپلاستی به روش کامل یک لوله تخلیه به منظور خارج شدن ترشحات در زیر پوست قسمت های جراحی شده قرار می گیرد که در بعضی موارد چندین روز باقی می ماند.

مینی ابدومینوپلاستی : این روش از ابدومینوپلاستی با برشی کوچک زیر شکم انجام می شود کاندیدای مناسب این روش افرادی هستند که چربی اضافه و پوست افتاده فقط در ناحیه تحتانی یا زیرناف شکم داشته یاشند. این نوع از جراحی شکم،عملی راحت و کوچک است و جراح به طور معمول ناف را جا به جا نمی کند. مدت زمان انجام مینی ابدومینوپلاستی حدودا 2 ساعت به طول می انجامد.

هزینه ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود که اختیاری بوده و به همین دلیل بیمه به آن تعلق نمی گیرد و خود متقاضی جراحی، مؤظف به پرداخت کل هزینه ها می باشد. هزینه عمل ابدو در حالت کلی، متغیر می باشد؛ و نمی توان نرخ و قیمتی ثابت و دائمی برای آندر نظر گرفت. از مهم ترین فاکتور های دخیل در هزینه جراحی ابدومینوپلاستی ، می توان موارد زیر را بر شمرد.

– دستمزد پزشک متخصص یا فوق تخصص

– هزینه ویزیت و آزمایشات اولیه.

– هزینه کلینیک و یا بیمارستان.

– مدت زمان بستری در کلینیک و یا بیمارستان.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

– در صورتی داروهای خاص می کنید به  جراح خود اطلاع دهید.

– به مدت دو هفته قبل از جراحی ، از مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایندومتاسین که منجر به اختلال در انعقاد خون می شود خود داری کنید.

– از مصرف دخانیات به مدت شش هفته قبل از جراحی خوداری کنید.

انواع برش ها در  ابدومینوپلاستی

یکی از برشهای مورد استفاده در این جراحی می تواند از دهانه استخوان ران به سمت استخوان لگن انجام شود . که بعد از بهبودی کامل در زیر خط بیکینی پنهان می شود. در حالت برهنه اسکار ممکن است قابل مشاهده باشد که این موضوع بستگی به میزان دوره بهبودی اسکار دارد. به طور کلی این اسکار را می توان بالاتر یا پایین تر از محل ذکر شده و وابسته به تمایلات بیمار بر جای گذاشت.

برش دوم در اطراف ناف و در امتداد لبه آن ایجاد می شود.این اسکار به طور طبیعی با پوست اطراف ناف ترکیب می شود  و درون انحنای طبیعی ناف پنهان می شود.دوره نقاهت در آبدومینوپلاستی در چند روز ابتدایی بعد از عمل ایستادن به صورت کاملا کشیده برای بیمار ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در 5 روز اول پس از جراحی ،بیماران کمی کمرشان را خم کنند. ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم طبیعی است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که در خانمهایی که قبلا سزارین شده بودند، اسکار با طول بیشتری اغلب منطبق بر اسکار سزارین میباشد. اسکار عمل جراحی ممکن است تا یکسال طول بکشد تا ظاهر محوی پیدا کند.

آيا بعد از ابدومینوپلاستی برگشت پذیری وجود دارد؟

از آنجا که سلول های چربی پس از دوران بلوغ پتانسیل تقسیم شدن را ندارد در صورتی که وزن خود را ثابت نگه دارید  نتایج جراحی شکم هرگز بازگشت پذیر نخواهد بود.

لازم به ذکر است ، افرادی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام می دهند  چنانچه رژيم غذایی پس از عمل را رعایت نمایند و همچنین ورزش های توصیه شده را نیز انجام دهند ، قاعدتا به نتایجی بسیار رضایت بخش از این جراحی دست خواهند یافت.

چه انتظاراتی می توانیم بعداز عمل ابدومینوپلاستی داشته باشیم؟

نتایج حاصل از این جراحی زیبایی ممکن است به علت تورم شکم بلافاصلهبعداز عمل تا بهبود کامل جدار شکم، مشخص نگردد.

بعداز یک تا دو هفته شما قادر خواهید بود تا بصورت صاف بایستید و شما شکمی صاف و محکم و متناسب با اندام خود خواهید داشت.

درچه مواردی آبدومینوپلاستی کمک کننده نیست؟

همان گونه که می دانید این جراحی زیبایی جایگزینی برای رژیم غذایی و ورزش نمی باشد.با وجودی که اثرات ابدومینوپلاستی می تواند پایدار باشد، تغییرات شدید وزن می تواند موجب ازبین رفتن نتایج مطلوب آن گردد.

به همین علت در صورتی که  بیمار تمایل دارد  وزن خود را کاهش یا افزایش بدهد یا برنامه ای برای حاملگی دارد بهتر است که عمل جراحی ابدومینوپلاستی را به بعد از آن موکول کند.

توصیه کلی جراحان پلاستیک به بیماران این است که بایستی برای 6 تا 12 ماه قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی وزن خود را ثابت نگه داشته باشند.

ابدومینوپلاستی موجب بهبود کیفیت پوست شما نمیگردد و آثار استریا را ازبین نمیبرد ولیکن گاهی با برداشتن پوست اضافی جدار شکم استریاهای نواحی از شکم همراه آن برداشته می شود.

نتایج ابدومینوپلاستی

بیشتر بیماران  که این جراحی را انجام داده اند از نتیجه‌ی ابدومینوپلاستی و شکل شکم بعد از عمل کاملاً رضایت دارند. با این حال چون ابدومینوپلاستی یا تامی تاک عمل بزرگی است و استرس روحی و جسمی شدیدی را به همراه دارد، ممکن است تا چند ماه بعد از جراحی حال طبیعی نداشته باشید. بعد از جراحی زیبایی شکم باید رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید و ورزش کنید تا نتیجه‌ی عمل حفظ شود.

در صورت مشاهده هر یک از علائم بعد از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید

-افزایش ورم، قرمزی و خونریزی از محل جراحی

-احساس سرگیجه و حالت تهوع و استفراغ

-درد قفسه سینه و ضربان غیر عادی قلب

عوارض جانبی آبدومینوپلاستی چبست

عوارض جانبی این نوع جراحی شکم  در صورتیکه توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شود نادر است. به هر حال هر نوع جراحی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. برخی از خطرات این جراحی عبارتند از:

-تجمع خون یا مایع زیر پوست که ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.

-عوارض جانبی ناسازگاری با داروی بیهوشی

-عفونت و خونریزی

-باقی ماندن جای زخم

-بی حسی در محل جراحی

نتایج نامطلوب که ممکن است نیاز به روش‌های اضافی بیشتر برای حذف چربی شکم باشد.

امکان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

این جراحی زیبایی هیچ اختلالی در روند بارداری افراد ایجاد نخواهد کرد ولی بیشترجراحان پلاستیک توصیه می کنند  افراد پس از انجام ابدومینوپلاستی برای بارداری اقدام نکنند.

زیرا جدار شکم در اثر زایمان های قبلی شل شده و ابدومینوپلاستی موجب مستحکم شدن آن می شود و بارداری مجدد موجب باز شدن بخیه ها و شل شدن دوباره جدار شکم می گردد.

توصیه می شود حداقل به مدت ۶ ماه بعد از انجام زایمان، اقدام به عمل جراحی آبدومینوپلاستی نمایند، تا تغییرات ایجاد شده در دوران بارداری به حالت اولیه خود برگردند و به همین دلیل انجام همزمان آبدومینوپلاستی با عمل سزارین توصیه نمی شود.

مراقبت از زخم عمل ابدومینوپلاستی

روند ترمیم زخم معمولا در بیشتر افراد یک سال زمان نیاز دارد در ابتدا بعد از جراحی ابدومینوپلاستی زخم شکل و ظاهر خوبی ندارد . بعد از ۱ الی ۲ ماه زخم قرمز تیره  خواهد شد و بعد از آن ارغوانی می شود . زخم از سطح پوست برآمده می شود و بدترین شکل زخم معمولا سه الی پنج ماه بعد ازعمل ابدومینوپلاستی خواهد بود.

بعد از این مدت زخم به تدریج کمرنگ می شود و سطح زخم مسطح می شود به صورتیکه معمولا یک سال بعد از عمل تنها خط باریکی مشاهده می شود. به همین دلیل برای اینکه نتیجه رضایت بخشی دریافت کرد می بایست ۱ سال صبر کرد . بنابراین برای رویت نتیجه بایستی یک سال صبر کرد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی
نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پس از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، باید برای بهبود و سریعتر شدن فرآیند بهبودی بدن، به یک روال خواب مناسب پایبند باشید. در ادامه نکاتی را که باید در نظر گرفته و رعایت شوند برای شما شرح داده می شود:

1- در روزهای اول پس از عمل جراحی، ممکن است احساس درد و تورم در ناحیه شکم داشته باشید. در این شرایط، بهتر است در حالت نیمه نشسته خوابیده و بالش‌های نرم و پشتیبان استفاده کنید تا به شکم خود فشار نیفتد.

2- از آنجایی که پس از عمل ابدومینوپلاستی شما به شدت درد و تورم دارید، برای جلوگیری از خفگی در خواب بهتر است در حالت نیمه خواب بخوابید. برای این کار می‌توانید بالش پشت سر خود را بالا بگیرید و کمی بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید.

3- در طول دوره بهبودی، حتما باید به موقع و به صورت منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف کنید تا احساس درد کاهش پیدا کند و خوابتان نیز بهتر شود.

4- قبل از خوابیدن، حتما باید از دستگاه های فشار مناسبی استفاده کنید که به شما کمک می کند تا به درستی دراز کشیده و خوابیده و از درد و تورم کاهش پیدا کند.

5- در نهایت، اگر با زحمت برای خوابیدن دست و پا میزنید، باید حتما با پزشک خود صحبت کنید تا از احتمال وجود مشکلی مطلع شوید و در صورت لزوم به درمان بپردازید.

میزان درد عمل ابدومینوپلاستی

درد پس از عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله جراحی خود، سابقه درد در ناحیه شکم و حساسیت شخصی متفاوت باشد. همچنین میزان درد در روند بهبودی پس از جراحی، بستگی به شدت و نوع عمل جراحی، تعداد لایه‌های پوست و بافت زیرین که جدا شده، سن، وضعیت فیزیکی و سلامتی بیمار و نحوه مراقبت و درمان پس از عمل دارد.

بیشتر بیماران در طی چند روز اول پس از عمل جراحی، درد شدید و تورم در ناحیه شکم دارند که می‌تواند باعث مشکلاتی مانند مشکل در حرکت و کارایی در انجام کارهای روزمره شود. اما در طول زمان، با تجویز درست داروها و تغییراتی که در فعالیت های روزانه انجام می‌دهید، درد شما کاهش می‌یابد و شما قادر به انجام کارهای روزمره خود می‌شوید.

بهترین راه برای کاهش درد و توام با بهبود وضعیت بیمار پس از عمل، از قبیل مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، استفاده از یک دستگاه فشار خوب، استفاده از بالش مناسب و انجام فعالیت‌های بسیار سبک و کم‌تحرک است. در هر صورت، برای درمان درد پس از عمل جراحی، باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین درمان برای شما تعیین شود.

بعد از عمل جراحی باز شکم، استفاده از گن الزامی است؟

در صورتی که بعد از عمل جراحی باز شکم، پزشک شما توصیه به استفاده از گن نموده است، باید از آن استفاده کنید. استفاده از گن پس از جراحی باز شکم به دلایل زیر توصیه می‌شود:


1- کمک به کاهش فشار در ناحیه شکم: استفاده از گن پس از جراحی باز شکم، می‌تواند فشار در ناحیه شکم را کاهش داده و از بروز درد و عوارض ناشی از جراحی جلوگیری کند.

2- حمایت از بافت‌های ناحیه شکم: استفاده از گن، می‌تواند به بازگشت سریع‌تر بافت‌های ناحیه شکم به حالت طبیعی کمک کند و همچنین به کاهش تورم و سفتی ناحیه شکم کمک کند.

3- افزایش راحتی و کیفیت زندگی: استفاده از گن پس از جراحی باز شکم می‌تواند به شما کمک کند تا در فعالیت‌های روزانه خود راحت‌تر حرکت کنید و احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید.

بنابراین، استفاده از گن پس از جراحی باز شکم توصیه می‌شود، اما همیشه بهتر است قبل از استفاده از هر نوع لباس حمایتی، با پزشک خود مشورت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *