لیپوماتیک یکی از  جدیدترین روش تخلیه چربی از بدن با نتیجه‌ای کاملا متفاوت برای افراد است. این روش در مقایسه با سایر روش‌های تخلیه چربی مثل ساکشن و یا لیپولیز روشی مدرن تر و راحت تر است.

لیپوماتیک روشی کاملا سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی  است و با انجام این عمل  حجم زیادی از چربی تنها در یک جلسه تخلیه می‌شود . لاغری با این روش همراه با کمترین ورم و کبودی، درد است همچنین روشی تخلیه چربی بدون خطر ایجاد آمبولی است.

این روش نه تنها باعث افتادگی بیشتر پوست نمی‌شود بلکه به سفت‌تر شدن آن نیزکمک می‌کند.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید : پنهان

نکاتی که قبل ازانجام لیپوماتیک باید بدانید

قبل از انجام ابن روش لاغری بهتر است به این نکات توجه داشته باشید.

– برای انجام این روش لاغری شخص نباید مبتلا به بیماری های قلبی عروقی باشد.

– افرادی که  دچاربیماری  دیابت و فشار خون بالا هستند باید درصورت تایید پزشک خود وبا دقت و احتیاط بیشتری این جراحی را انجام دهند.

– در صورت داشتن سابقه بیماری های غددی، بویژه مشکلات تیروئید و مشکلات هورمونی با پزشک خود مطرح کنید.

– قبل از انجام لیپوماتیک تمام آزمایشات لازم را انجام دهید.

نحوه انجام جراحی لیپوماتیک چگونه است

لیپوماتیک
لیپوماتیک

-عمل لیپوماتیک شامل سه مرحله اصلی است که در اینجا به آنها اشاره شده است برای این جراحی لاغری در ابتدا بیماررا بی حسی موضعی  و داروهای مناسب با توجه به نتایج آزمایش ها و ارزیابی های انجام شده مورد بی حسی قرار می دهد.

-در مرحله بعد سوراخ و برشی بر روی پوست فرد ایجاد می شود که لوله ای به نام  کانول از آن نقطه وارد ناحیه مورد نظروارد بدن می شود.درمحل ورود کانول نیز بی حسی موضعی زده خواهد شد تا از خون ریزی های گسترده جلوگیری شود و پس از ورود کانول با ایجاد ارتعاشاتی چربی ها به آرامی جدا شده و توسط دستگاه خلأ بیرون کشیده خواهد شد.

در صورتی که فرد بخواهد ازچربی های تخلیه شده در قسمت های دیگر بدن استفاده کند حتماً سلول های چربی توسط دستگاه مخصوص تصفیه خواهد شد تا بتوان از آن استفاده نمود.

در مرحله آخر بعد از تخلیه چربی محل برش بخیه زده شده و نتایج بررسی می شود که در صورت هر گونه مشکلی توسط تیم جراحی بررسی شده و رفع خواهد شد.

توصیه‌های لازم بعد از جراحی با لیپوماتیک

– به دلیل عدم تحریک کلاژن‌ها و جلوگیری ازشلی پوست بعد ازجراحی با لیپوماتیک، حداقل تا نه هفته گن پوشیده شود. البته بهترین زمان توصیه شده برای پوشیدن گن ۶ ماه است.

– کبودی، خونریزی و کوفتگی با لیپوماتیک برای بیشتر افرادبعد ازجراحی اتفاق می افتد و این کبودی حداقل تا دوهفته طول می‌کشد. این موضوع  به بیمار اطلاع داده شود که بیمار دچار استرس نشود.

– به دلیل ضربات شدید ویبریشن و هم چنین خونریزی ناشی از استفاده از لیپوماتیک، جلو و عقب افتادن پریود امری شایع است. پس برای جلوگیری از استرس به بیمار، حتما بیمار از نامنظمی پریود بعد از عمل آگاه شود.

دوران نقاهت عمل جراحی لیپوماتیک

-در طول دوران نقاهت عمل لیپوماتیک به این نکته  توجه داشته باشید که از پوشیدن لباس های تنگ که به ناحیه عمل فشار وارد خواهد کرد پرهیز کنید.

-محل بخیه زده شده توسط پانسمان پوشیده خواهد شد و نیاز است برای جلوگیری از هرگونه عفونت شستشو را فراموش نکنید.

-حتماً دستورالعمل های مرتبط با مراقبت های بعد ازعمل را از پزشک خود دریافت نمایید  دقیقاً طبق آن عمل کنید و اگر به شما رژیم غذایی یا نسخه ی دارویی داده شد آن را مو به مو رعایت کنید.

-تا مدتی بعد ازجراحی از فعالیت های سنگین و بلند کردن هرگونه وسیله خودداری کنید تا زخم های اولیه بهبود یافته و بتوانید به زندگی عادی خود بازگردید.

-تورم ها و کبودی های ناشی از عمل جراحی لیپوماتیک ممکن است تا چند ماه نیز باقی بماند اما جای نگرانی وجود نداشته و به زودی مشکلات رفع خواهند شد.

مزایای لیپوماتیک نسبت به روش‌های دیگر

-در این روش، بقایای چربی که درروش‌های دیگر به شکل گلوله مانند درزیر پوست لمس می‌شود وجود ندارد و نتیجه عمل، یک پوست کاملاً یکنواخت است.

-پس از عمل به این روش لازم است بیمار به مدت دو هفته از گن استفاده کند که این مدت‌زمان در مقایسه  با روشهای مانند ساکشن و لیپولیزرکوتاه تر است .بااین‌حال بستن گن  به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز توصیه می‌شود.

-در این روش با توجه به وضعیت بیمار و میزان برداشت چربی می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.در حین عمل بیمار دردی حس نمی‌کند درحالی‌که درروش های دیگر ساکشن به ‌صورت سرپایی، معمولاً بیمار ناراحتی و درد را احساس می‌کند و ممکن است حین عمل تزریق مسکن اضافی به بیمار نیاز شود.

-احتمال عفونت و آمبولی در این روش بسیار ضعیف است.

-در روش لیپوماتیک، دوران نقاهت ندارد و بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند به کار مشغول شود.

نواحی قابل درمان با روش لاغری لیپوماتیک

با این روش چربی‌ها از قسمت‌های مختلف بدن برداشته می شود از جمله نواحی بدن که با روش لیپوماتیک چربی ها تخلیه می شود شامل: شکم، باسن، دور شکم ، پشت ،گردن ، قسمت بالای بازو، ران‌ پاها

نتایج حاصل از لیپوماتیک

نتایج حاصل ازلیپوماتیک  بلافاصله بعد از جراحی برای همه افراد قابل مشاهده است. چربی برداشت شده، بعد از انجام این عمل لاغری  در صورتی‌که بیمار سبک زندگی و رژیم غذایی سالمی داشته باشد،

چربی اضافه در همان قسمت یا قسمت‌های دیگر بدن بازنمی‌گردد. افرادی که عمل لیپوماتیک را انجام داده‌اند اذعان می‌دارند که پوست ناحیه درمان شده سفت‌تر و محکم‌تر شده است.

البته ممکن است پس از عمل لیپوماتیک پوست شما کمی قرمز، حساس به لمس و متورم شده و با افزایش استحکام بافت همراه باشد که پس از چند هفته از بین می‌رود.

ماساژ ناحیه درمان شده دو مرتبه در روز و هر مرتبه به مدت 5 تا 10 دقیقه به بهبود نتایج این جراحی کمک می‌کند. فعالیت‌های روزانه و تمرینات ورزشی بلافاصله پس از عمل قابل انجام است. تمرینات سبک ورزشی با آب‌رسانی مناسب به تجمع چربی‌ها از طریق سیستم لنفاوی و بهبود نتایج کمک می‌کند.

روش لاغری  لیپوماتیک در تهران

در روش لاغری لیپوماتیک در تهران  سلول‌های چربی، ابتدا به روش کاملا فیزیکى و نه اشعه توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون تخریب شده  و سپس این چربی به آرامی توسط خود دستگاه از بدن خارج می‌شود.

این روش لاغری مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن اعصاب، رگ‌های خونی، ماهیچه ها را برعهده دارد. در این روش هدف، معمولاً کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است. این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است.

استفاده از گن بعد از عمل

پس از انجام لیپوماتیک، به منظور تخلیه مایعات و ترشحات اضافی از نواحی بریده شده، و همین طور برای کاهش ورم و جمع شدن پوست باید متناسب با سایزتان از گن لاغری برای مدتی استفاده کنید. برای عمل هایی که از سینه تا زانو انجام شده اند معمولا باید از گن های یکسره استفاده کرد.

تا مدتی بهتر است فقط در هنگام حمام رفتن گن را در آورید و پس از حمام و خشک کردن بدن مجددا آن را بپوشید و تا وقتی که ترشح کاملا قطع شود بهتر است از گن استفاده کنید.

هزینه لیپوماتیک

معیارهای مهمی در هزینه عمل لیپوماتیک تاثیر گذار است که از آن جمله می توان به توانایی و تجربه پزشک متخصص ، تجهیزات و وسایل مورد استفاده در حین جراحی ، هزینه های کلینیک، مقدار بافت چربی فرد بیمار و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای این عمل، اشاره کرد.

باید به این نکته توجه داشت که این هزینه ها صرفا برای سلامتی بیماران است که مزایای زیادی برای فرد دارد و عوارض آن بسیار کم است در نتیجه برای افرادی که مشکل اضافه وزن دارند، یک امر ضروری محسوب می شود.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که عمل لیپوماتیک ، فقط باید به وسیله متخصصان پوست آموزش دیده در این زمینه، جراحان پلاستیک  انجام شود. متخصصان پوست و جراحان پلاستیک و عمومی، با مشکلات احتمالی پیش روی این عمل ها آشنایی کامل دارند و می توانند از ایجاد عارضه جلوگیری کنند یا درمان سریع و مناسب عارضه احتمالی ایجادشده را برای او انجام دهند.

عوارض احتمالی پس ازانجام جراحی لیپوماتیک

همان گونه که می دانید در حالت کلی بیشتر عمل های جراحی زیبایی دارای عوارضی هر چند موقت برای افراد خواهد بود. در این میان لیپوماتیک هم مستثنی نیست و برخی معایب و عوارض احتمالی را برای فرد خواهد داشت که در ابنجا به برخی از این موارد اشاره شده است :

-کبودی و تورم در نواحی که مورد عمل لیپوماتیک قرارگرفته است.
-زخم ناشی از جراحی لیپوماتیک
-خونریزی در زمان درمان با دستگاه لیپوماتیک
-کنار گذاشتن ورزش های سنگین تا مدتی پس از عمل لیپوماتیک

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن

معمولا لیپوماتیک با لیپوساکشن در بیشتر مواقع اشتباه گرفته می‌شود اما در حقیقت لیپوماتیک به لحاظ روش اجرای کار ، با لیپوساکشن متفاوت است. اکثر زنان این روش را به عنوان تکنیکی برای کاهش وزن در نظر می‌گیرند اما لیپوماتیک به اصلاح چاقی در نقاط مشکل ساز کمک می‌کند. لیپوساکشن روشی برای خارج کردن چربی است، حال آنکه لیپوماتیک با هدف پیکر تراشی و بهبود زیبایی بیمار اقدام به رفع بافت چربی می‌کند. در لیپوماتیک چربی نقاط مختلف بدن مانند کمر، پهلو، شکم، زانو، ران، و باسن رفع می‌شود و فرایند پیکر تراشی اجرا می‌گردد.

لیپوماتیک شکم

سلولهای چربی که در ناحیه شکم تجمع می یابند با انجام ورزش و رژیم غذایی از بین نمی روند بلکه تنها از حجم آنها کاسته می شود و زمانی که فرد آنها را رها می کند حجم سلول های چربی دو برابر می شود .

به همین دلیل بسیاری از افراد از این موضوع شکایت دارند که تا زمانی که ورزش می کنند و رژیم غذایی مناسب دارند لاغر می شوند و به محض اینکه رها می کنند به وزن قبل خود باز می گردند.

در جراحی لیپوماتیک شکم سلول های چربی که در اطراف ناحیه شکم تجمع یافته اند به وسیله کانولا از بدن خارج می شود . از آن جای که تعداد سلول های چربی کاهش یافته است بعد از جراحی در صورتی که فرد رژیم غذایی خود را تغییر دهد سلول های چربی رشد کرده اما به تعداد کمی می باشند و محسوس نیست . به همین دلیل چاقی تا حد زیادی بازنمی گردد .

لیپوماتیک ران

ران ها یکی از اعضای مهم در ظاهر و اندام افراد محسوب می شود ، پاهای چاق و پر می تواند تناسب اندام فرد را به هم بریزد و از طرفی نیز باعث از بین رفتن زیبایی اندام شود.

بسیاری از افراد که از داشتن ران های پر و برآمده رنج می برند به دنبال روشهایی برای کوچک نمودن چند سایز از آن هستند، ورزش های سنگین و رژیم های سخت می تواند تاثیر گذار باشد لیپوماتیک یک روش موثر است که می توان با استفاده از آن در یک جلسه و بدون مشکل یک تا چند سانتی متری از سایز بدن خود را در این قسمت کاهش دهید.

لیپوماتیک غبغب

از بین بردن غبغب به کمک  لیپوماتیک یکی از روش های موثر برای خارج کردن چربی های اضافه ناحیه غبغب می باشد در این روش با استفاده از دستگاه لیپوماتیک با وارد کردن ضربه به چربی ها موجب از بین رفتن چربی آن ناحیه می شود، در نتیجه می تواند زیبایی غبغب بیمار را بازگرداند.

در واقع غبغب زمانی ایجاد می شود که چربی ها در زیر صورت و ناحیه اطراف گردن انباشته می شوند و پوست گردن حالتی کشیده و افتاده پیدا می کند به این صورت که عضلات گردن انقباض پیدا می کند و باعث می شود چانه به صورت لایه لایه دیده شود که این امر موجب می شود گردن زیبایی نداشته باشید، داشتن غبغب در بیشتر افراد ربطی به سن یا وزن ندارد ودر همه افراد می تواند اتفاق بیفتد که لیپوماتیک غبغب بهترین روش برای رفع این مشکل است.

لیپوماتیک بازو

بازو ناحیه ای از بدن می باشد  که در صورتی که بزرگ باشد با انجام ورزش های سنگین و رژیم های طاقت فرسا کوچک نمی شود و چربی های اضافی و انباشته در آن ناحیه از بین نمی رود لیپوماتیک روشی می باشد که می تواند چربی های اضافی نواحی مختلف بدن را تخریب کند و از بین ببرد در واقع لیپوماتیک روش کاملا بی خطر و کم تهاجمی می باشد که تنها در یک جلسه می تواند چربی های انباشته شده در نواحی مختلف بدن را از بین ببرد.

در روش لیپوماتیک به علت اینکه چربی ها نمی سوزند و آسیبی به بافت آن ها وارد نمی شود  پس از آنکه توسط دستگاه لیپوماتیک استخراج شد می توان از آن های برای حجیم سازی نواحی دیگر از بدن استفاده کرد زیرا بسیاری از افراد هستند که برای حجیم سازی نواحی مختلف بدن خود مانند گونه ها و لب ها خواستار تزریق چربی می باشند که در این صورت می توان از چربی های استخراج شده در لیپوماتیک برای حجیم سازی این نواحی استفاده کرد.

لیپوماتیک پشت ساق پا

لیپوماتیک پشت ساق پا جراحی زیبایی است که دربین خانم ها رواج بیشتری دارد  این جراحی  یکی از روشهای زیبایی برای پاها است  همان گونه که می دانید داشتن پاهایی کشیده و خوش‌فرم برای زنان بسیار قابل اهمیت است .

جراحی لیپوماتیک پشت ساق پا از روشهایی است که کمک می کند که فرد  پاهای زیبا تری داشته باشید .در این روش به‌جای ورزش کردن، چربی‌های اضافی از پا حذف می شود و ظاهری جذاب برای پاهایتان به‌وجود می‌آید. در لیپوماتیک پا به‌جای ورزش کردن، چربی‌های اضافی از پا حذف شده و ظاهری جذاب برای شما ایجاد می کند.

 

نتایج لیپوماتیک چه مدت دوام دارد؟ و آیا امکان بازگشت چربی‌ها وجود دارد؟

نتایج لیپوماتیک در بیشتر افراد طولانی مدت است. چربی که از طریق لیپوماتیک حذف می‌شود دوباره ظاهر نمی‌شود و رشد مجدد ندارد. اگر پس از این عمل وزن افزایش دهید، ممکن است چربی اضافی در قسمت‌های دیگر بدن خود مشاهده کنید. جراح از شما می‌خواهد که وزن سالم خود را حفظ کنید و در غذا خوردن و ورزش منظم داشته باشید تا رضایت شما از بدن تازه شکل گرفته‌تان ادامه یابد.

آیا لاغری با لیپوماتیک در یک جلسه اتفاق می افتد؟

به طور کلی می توان این روش لاغری را در یک جلسه انجام داد اما توصیه بیشتر پزشکان این است که در هر جلسه نهایتاً 5 تا 7 لیتر چربی و سرم از موضع مورد نظر بیرون کشیده شود. به همین علت باید گفت که وضعیت هر فرد و نیاز او تعداد جلسات مورد نیاز برای وی را پزشک فرد تشخیص می دهد.

آیا بعد از لیپوماتیک، ممکن است دوباره چربی بازگردد؟

هرچند که تعداد زیادی از سلول های چربی بدن کاهش می یابد اما به یاد داشته باشید که ممکن است بعد از مدت های طولانی و عدم تحرک و خوردن غذاهای پر کالری دوباره چاق شوید ، البته چاقی بعد از لیپوماتیک مانند گذشته نخواهد بود و اگر هم فرد دچار اضافی وزن شود در محل جراحی شده انباشته نخواهد شد .

چه افرادی نمی توانند لیپوماتیک انجام دهند؟

افرادی که دیابت کنترل نشده دارند یا فشار خونشان بالا است نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام جراحی باشند.

افرادی که سابقه بیماری های قلبی عروقی مثل سکته قلبی یا مغزی داشتن باید قیل از عمل توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد و از انجام جراحی برروی این افراد جلوگیری به عمل آید.بیمار باید جراحی هایی که قبل از لیپوماتیک انجام داده اید را به پزشک یاد آوری کند.همچنین سابقه جراحی شکم و یا پهلو در گذشته باید اطلاع داده شود.

5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *