پیکر تراشی یک روش نوین در زیبایی محسوب می شود این روش زیبایی بیشتر تناسب اندام  افراد را نشانه گرفته است. همان گونه که می دانید  چربی های شکمی، اضافه وزن علاوه بر نامطلوب نشان دادن ظاهر شما ممکن است باعث بیماری در شما شود. که شما می توانید با انجام آن تناسب اندام بهتری داشته باشید.

به طور کلی انجام پیکرتراشی روشهای مختلفی دارد که هریک از آنها  تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. همچنین روشهای انتخابی برای پیکر تراشی و تکنیک هایی که جراح استفاده می کند براساس اهداف و شرایط  بیمار متفاوت است. همین طور جراح برای انجام  پیکرتراشی به برشهایی نیازدارند که اندازه وتعداد آن ها به مقدارومحل چربی های اضافی بدن فرد بستگی دارد.

پیکرتراشی با لیپوماتیک

در روش پیکر تراشی با لیپوماتیک پزشک شما از امواج اولتراسونیک برای تخریب چربی ها استفاده می کند که به کمک آن  چربی های اضافه را از بدن  فرد خارج می کند. از مزیت های روش لیپوماتیک نسبت به روش دیگر  قابل استفاده بودن چربی های استراخ شده  در سایر نقاط بدن برای حجم دهی می باشد.

ازآنجایی که درروش لیپوماتیک، چربی‌ها حرارت نمی‌بینند، می‌توانند از چربی‌های خارج‌ شده برای تزریق چربی در قسمت‌های دیگری از بدن مانند ‌گونه‌ها، چانه، خط لبخند، باسن یا زیرچشم‌ها استفاده کرد. دراین روش درمانی، حرارتی که زیر پوست تولید می‌شود،‌ بسیار اندک است به همین دلیل احتمال ایجاد سوختگی‌های پوستی خیلی کمتر است.

در پیکرتراشی غیرجراحی به شیوه ی لیپوماتیک، با ایجاد شکاف در ناحیه مورد نظرلوله ای به نام کانولا با حرکات خود در زیر پوست شروع به جداسازی چربی های انباشته ی شده ی ناحیه ی مورد نظر می کند و سپس با کمک مکش دستگاه  بدون آسیب به بافت چربی ها، آنها را به بیرون از بدن تخلیه می نماید.

لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی است که مشکلات ایمنی دیگر روشها را  مانند لیپوساکشنحل کرده است . درهنگام انجام ایپوماتیک  سلول های چربی به صورت کاملاً فیزیکی تخریب شده و توسط حرکات لرزشی کانولا به صورت آزاد درآمده و این چربی به آرامی، بدون درد و خونریزی توسط دستگاه از بدن خارج می شود.

بنابراین بدلیل عدم استفاده از لیزر دربافت چربی امکان فیبروز در زیر پوست بسیار کم است و همچنین این روش به سفت تر شدن و لیفت پوست بدن نیزکمک می کند. هدف از انجام این روش تغییر سایز، حجم و فرم است که به رفع سلولیت کمک می کند. این روش دارای دوره نقاهت کوتاه و بین 3 تا 7 روز می باشد و دوره استفاده از گن نیز حدود دو هفته می باشد.

چه کسانی می توانند پیکر تراشی کنند

پیکر تراشی برای کسانی مناسب است که محدوده چاقی آنها در شاخص توده بدنی پایین تر از ۳۰ باشد. با این روش، آنها درمان قطعی برای چاقی موضعی خود خواهند گرفت.

کسانی که در نواحی شکم و پهلو، پشت، بازوها، غبغب، قسمت داخلی و خارجی ران و غیره چربی اضافه دارند، می توانند پیکر تراشی کنند.

کسانی که وزن آنها نوسان نداشته باشد و دچار چاقی و لاغری مداوم نشوند نیز می توانند روش های پیکر تراشی را انجام دهند.

کسانی که در پوست آنها ترک های زیادی نباشد و دچار شل شدگی و افتادگی بیش از حدی نباشند نیز می توانند از این روش پیکر تراشی استفاده کنند.کسانی که قصد دارند این عمل ریبایی  را انجام دهند باید در سلامت کامل جسمانی و پوستی باشند.

مزیت‌های  پیکرتراشی

پیکرتراشی دارای مزیت‌های بسیاری است که  مهمترین آنها کاهش چربی در بدن است . البته مزایای دیگری نیز برای این روش درمانی وجود  دارد که به برخی از آنها اشاره شده است:

– بیشتر  روشهای پیکر تراشی  کم تهاجمی  است دوران نقاهت آن نیز بسیار کوتاه می‌باشد.

– عدم وجود عوارض جانبی پس‌از انجام هریک از روشهای پیکر تراشی

– تغییرات درفشارخون افراد در این روش بسیار کم است

– در این روش از بی هوشی استفاده نمی شود واز بی‌حسی موضعی برای انجام این روش استفاده می شود

– درد و خونریزی در محل مورد نظرخیلی کم اتفاق می افتد.

– هرگونه کبودی و تورم در محل مورد نظر بسیار کم است

هزینه پیکر تراشی در تهران

هزینه پیکرتراشی برای تمامی افراد یکسان نیست و برای تعیین هزینه پیکر تراشی در تهران  باید معاینه دقیق شوید و اندام ها و نواحی که قرار است  پیکر تراشی بر روی آنها انجام شود، مشخص شود و بعد روش مناسب توسط پزشک متخصص مشخص شود. با معین شدن این موارد، هزینه تقریبی پیکرتراشی نیز تعیین می شود. البته گفتنی است که هزینه پیکر تراشی در تهران  با  شهر دیگر متفاوت است.

هزینه پیکر تراشی در تهران به  اندام های مختلف به ناحیه عمل و روش عمل بستگی دارد و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. در حالت کلی هزینه پیکرتراشی به روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها مناسب تر است.

روش های مختلف انجام جراحی  پیکر تراشی در قم

روشهای مختلفی برای انجام  جراحی پیکرتراشی  وجود دارد که جراح با توجه به شرایط بیمار یکی از این روشها را انتخاب می کند

– اولین روش جراحی پلاستیک سینه  می باشد که این روش شامل  مامو پلاستی ، لیفت سینه ، ایمپلنت سینه است .

– روش بعد شامل جراحی پلاستیک شکم است

– جراحی پلاستیک ران و بازو که با پیکر تراشی انجام می شود

– لیپوساکشن برای تخلیه چربی از بدن است

– لیپولیزر

– لیپوماتیک  پزشک از لیپوماتیک می تواند  در قسمت های مختلف بدن استفاده کند.

دوره نقاهت عمل جراحی پیکر تراشی

همان گونه که می دانید برگشت ناپذیری چربی اضافی و دروه نقاهت کوتاه مدت ازمهم ترین دغدغه ی کسانی است که برای جراحی پیکر تراشی اقدام می کنند. به عنوان مثال دوره ی نقاهت عمل جراحی پیکرتراشی لیپوماتیک کوتاه بوده و دراکثر موارد بیماربعد ازعمل ترخیص می گردد. سوراخی که برای استخراج چربی ایجاد شده معمولا بعد از دو روز بهبود می یادد  و شخص یک هفته بعد از عمل جراحی می تواند به زندگی روزمره دامه دهد.

در نهایت می توان پیکرتراشی   را یک روش موثر دراز بین بردن چربی های سرسختی که دراندام های مختلف تجمع کرده و نسبت به رژیم و ورزش هم مقاومت نشان می‌دهند، روش مناسبی باشد . این روش درکنارمزیت هایی که دارد در صورتی که جراح باتجربه و ماهر را انتخاب نکنید ممکن است برای فرد عوارض داشته باشد. پس قبل از هر اقدامی در مورد جراح خود و نحوه جراحی اطلاعات لازم را کسب کنید.

پیکرتراشی با روش بادی جت

به این روش پیکرتراشی واترجت نیز گفته  می‌شود،در این روش از فشار آب برای از بین بردن چربی‌ها استفاده می‌شود. میله فلزی دستگاه واتر جت آب را با فشار به سلول‌های چربی وارد کرده و آن‌ها را به قسمت‌های کوچک تر تبدیل و در آب شناور می‌کند و شرایط دفع این چربی را فراهم می‌آورد. در این روش نیز مانند روش لیپوماتیک چربی‌ها کامل از بین نمی رود تفاوتی که با روش لیپوماتیک دارد این است که چربی‌ها را می‌توان در اندام‌های دیگر به کار برد، بعد از این پیکرتراشی نیاز به رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مخصوص می‌باشد.

پیکرتراشی با لیپولیز

در این روش بافت‌های چربی را 900 درجه گرم کرده و آن‌ها را ذوب می‌کنند. این عمل به دلیل استفاده از روش‌های نوین پیکر تراشی نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد.

پیکر تراشی برای چه افرادی مفید است

تجویز پیکر تراشی برای تمامی افراد کار عاقلانه ای نیست، و تشخیص نیاز فرد به پیکر تراشی به تجربه پزشک معالج و فرد متخصص بستگی دارد.

پیکر تراشی بیشتر برای افرادی مفید است، که بیشتر وزن خود را با ورزش و رژیم‌های غذایی از دست داده باشند و پوستی صاف و عضلاتی قوی داشته باشند، سلامت کامل داشته و بیماری خاص که امر بهبود را مختل می‌کند، نداشته باشند، و همین طور افرادی که به دخانیات اعتیاد نداشته باشند.

عمل پیکرتراشی شکم مناسب چه افرادی نیست

– زنان باردار و شیرده نمی توانندپیکرتراشی شکم انجام دهند.

– افرادی که شرایط جسمانی مناسب ندارند و سلامت کامل جسمانی  آنها دارای مشکل است مناسب پیکرتراشی شکم نیستند.

– افرادی که پزشک به آنها توصیه کرده است که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده کنند و نمی توانند این داروها را برای چندین هفته ترک کنند نیز نمی توانند پیکرتراشی شکم انجام دهند.

مزایای جراحی پیکر تراشی چیست

در مقایسه با دیگر روش‌های جراحی لاغری، پیکر تراشی مزیت‌های بیشتری برای فرد دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

-این روش کم‌خطر است.

-عارضه بسیار کمی برای افراد دارد.

-کبودی بعد از عمل لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر کمتر است.

-سایز بیمار پس از جراحی لیپوماتیک به صورت چشم گیری کاهش پیدا می کند.

-در صورت نیاز، جمع کردن پوست بسیار راحت‌تر امکان‌پذیر است.

-جراحی توسط متخصص پیکر تراشی به صورت بی‌حسی موضعی برای فرد انجام می‌گیرد.

-احتمال ابتلا به عفونت بیمار در این جراحی بسیار محدود است. یکی از دلایل این موضوع، زخم‌های محدودی است که بیمار دارد.

پوشیدن گن بعد از پیکرتراشی

پس از انجام پیکر تراشی بیشتر پرشکان استفاده از گن مخصوص را توصیه می کنند و تا 7 الی 10 روز پس از انجام عمل استفاده از آن برای فرد اجباری است و تنها باید موقع حمام رفتن از بدن خارج گردد اما پس از طی این دوره نباید از گن استفاده نمود تا پوست فشرده نشود و به طور عرضی شروع به کشیدن شدن نماید.

آیا بعد از پیکرتراشی ، رعایت رژیم غذایی ضروری است؟

رعایت رژیم غذایی بعد ازپیکرتراشی بسیار مهم است زیرا ماندگاری نتایج پیکرتراشی مستلزم رعایت رژیم غذایی بعد از عمل می باشد. از این رو جهت کسب بهترین نتیجه از پیکرتراشی باید مصرف مواد غذایی چرب و حاوی نمک زیاد را به حداقل رساند.

همچنین افرادبعد از جراحی  نباید از انجام ورزش و فعالیت های جسمانی غافل شوند ، زیرا همانطور که می دانید ورزش در حفظ تناسب اندام فرد بسیار موثر می باشد.بنابراین می توان گفت که نتایج پیکرتراشی در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب و تحرک کافی ، دائمی خواهد بود.

اقدامات لازم قبل از پیکرتراشی

-پس ازانتخاب پزشک مورد نظر خود ، شما باید به مطب ایشان مراجعه نمایید تا تحت بررسی و معاینه فیزیکی قرار بگیرید ، انجام این گونه  معاینات و آنالیزها از این جهت است که آیا شما فرد مناسبی برای انجام پیکرتراشی هستید یا خیر

لازم به ذکر است که پزشک معالج شما بعد از معاینه آزمایشاتی را برای تان تجویز می کنند که باید قبل از انجام عمل  آن ها را انجام داده و نتیجه را در اختیار پزشک تان قرار دهید.

قبل از عمل ، شما موظف هستید در صورت ابتلا به بیماری های خاص ؛ حتما پزشک خود را از این موضوع آگاه نمایید.

همچنین در صورتی که دچار حساسیت نسبت به برخی داروها هستید یا داروهای بخصوصی مصرف می کنید نیز، این مسئله را به اطلاع پزشک خود برسانید.

عدم مصرف سیگار از الزامات انجام پیکرتراشی می باشد ؛ از این رو افرادی که تمایل به انجام پیکرتراشی دارند باید ازدو ماه قبل ، مصرف سیگار و همچنین الکل را قطع کرده باشند ، چرا که این موارد منجر به بروز مشکلاتی برای بیمار در حین عمل خواهند شد.

داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند مانند بروفن ، آسپرین ، ژلوفن و غیره ؛ ریسک خونریزی حین عمل را افزایش می دهند ، بنابراین بیماران باید مدتی قبل از انجام پیکرتراشی از مصرف این گونه  داروها خودداری نمایند.

محبوب ‌ترین نواحی بدن جهت درمان با پبکرتراشی عبارتند از

– شکم: رهایی از برآمدگی شکم که به هیچ وجه کوچک نمی‌شود.

– پهلوها:لاغرکردن و شکل دادن به بدن

– سینه: برای زنان، کوچک کردن سینه، تغییر شکل آن برای ایجاد تناسب با سایر نواحی بدن

– بازوها: از بین بردن چربی آویزان بازو

-ران‌ها: لاغر کردن ران

گردن: اصلاح ولیفت شکل گردن

نکاتی که در مورد  پیکر تراشی باید بدانیم

بعد از انجام هریک از روش های پیکرتراشی نباید زخم ایجاد شده را توسط کیسه آب گرم یا پد های گرمایی، گرم نمود، همچنین لازم است ازعفونت زخم با تعویض به موقع پانسمان جلوگیری نمایید اما به یاد داشته باشید لازم به استفاده از بتادین نخواهد بود به علاوه در جهت حفظ سلامت و جلوگیری ازعفونت از شنا کردن در آب دریا یا استخر پرهیز نمایید.

استفاده از داروهایی مثل آسپرین، ایبوپروفن (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند نوپرین تا سه روز پس از انجام عمل ممنوع است. زیرا این دارو ها می تواند خونریزی را همراه با آسیب به پلاکت ها افزایش دهد و ایمنی بدن رانسبت به عفونت کاهش دهد.

آیا پیکرتراشی عوارض دارد؟

عوارض پیکرتراشی به ندرت برای افراد اتفاق می افتد از عوارض احتمالی روش پیکرتراشی  می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

-حالت تهوع: از عوارض جانبی این روش است که به سبب مصرف دارو های آنتی بیوتیک و بی حس کننده ها ایجاد می شود.

-بی نظمی قاعدگی: بی نظمی قاعدگی از عارضه طبیعی هر عملی از جمله پیکر تراشی محسوب می شود که ممکن است تا یک ماه یا بیشتر از آن ایجاد شود.

-بالا رفتن دمای بدن: این امر واکنش بدن به بالا رفتن ترومای ناشی از تخلیه چربی است.

– خارش: تا چندین روز پس از انجام عمل ایجاد خارش در نواحی اطراف زخم امری طبیعی تلقی می شود که می توان از کرم های ضد خارش برای درمان آنها استفاده نمود.

موارد مهم برای انجام عمل پیکرتراشی شکم و پهلو

– درصورتی که درانتخاب پزشک خود دقت نکنید ممکن است نتیجه مطلوب را ازعمل نگرفته و بعد از لیپوماتیک پوست شما دچار ناهمواری شود.

– درعمل لیپوماتیک پوست اضافی حذف نمی شود. پس باید بدانید افزایش سن، بارداری و اضافه وزن درنتیجه عمل لاغری تاثیر دارد.

– در صورتی که پوست شما خاصیت ارتجاعی لازم را نداشته باشد بعد ازعمل لیپوماتیک چروک هایی بر روی پوست ایجاد خواهد شد.

– در عمل لیپوماتیک برای گرفتن نتیجه بهتر عمل های جراحی لاغری دیگری با این عمل ترکیب می شود. ممکن است پزشک عمل لیپوماتیک و عمل ابدومینوپلاستی را برای کسب نتیجه بهتر ترکیب کند.

 برتری پیکرتراشی با لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها

این روش نسبت به سایر روش‌های زیبایی اندام دارای مزایایی است که به برخی از آنها اشاره شده است در این روش خطر بروز آمبولی مسدود شدن رگ‌ها توسط مایع یا گاز بسیار کمتر از روش‌های قبلی ساکشن چربی است، هرچند که احتمال آن تا حدی نیز وجود دارد.

این تنها روش بی‌عارضه نسبت به سایرروش‌ها است هرچند بروز برخی ازعفونت‌ها، خون‌ریزی و کبودی در کسانی است که از داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند و تجمع آب ناشی ازعدم تخلیه مناسب مایع و بسته شدن زودهنگام منافذ پوست است.

این روش، یک روش کم‌عارضه‌ای است اما هرگز برای افراد چاق که تمایل به کاهش وزن دارند، توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر دراین روش چربی‌های خارج شده از بدن سلول‌های سالم اضافه هستند که بدون هیچ گونه آسیبی از بدن تخلیه می‌شوند.

بهترین دکتر پیکرتراشی

انتخاب بهترین دکتر پیکرتراشی برای انجام این عمل کمی مشکل است. زیرا در ایران پزشکان ماهر و حرفه ای بسیاری وجود دارند که عمل پیکرتراشی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

بنابراین با کمی تحقیق فهرستی از پزشکان فعال در این زمینه را تهیه کنید و از بین آن ها یکی را انتخاب نمایید.عوارض پیکرتراشی بسیار محدود است و بیمار پس از یک شبانه روز از بیمارستان مرخص می گردد.

سوراخ هایی که برای تخلیه چربی توسط جراح در بر روی پوست بیمار ایجاد می گردد طی دو روز بسته می شوند و تورم و کبودی ایجاد شده پس از یک هفته به میزان محسوسی کاهش می یابد.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر فرخ سواددارAuthor posts

Avatar for دکتر فرخ سواددار

فوق تخصصی جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / رتبه اول آزمون ورودی جراحی پلاستیک / رتبه اول برد کتبی جراحی پلاستیک / هیأت علمی دانشگاه و معاونت آموزشی گروه جراحی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *