لیپوماتیک از جمله اعمال زیبایی اندام و لاغری است. در این روش چربی‌های جمع شده در اندام مانند شکم، باسن، ران پا و پهلوها را استخراج می‌شوند. این روش از زیرشاخه‌های لیپوساکشن است با این تفاوت که درد و عوارض لیپوماتیک کمتر است. در ضمن چربی استخراج شده بعد از تصفیه قابلیت تزریق به دیگر قسمت‌های صورت و بدن را دارد. در این روش جراحی انجام نمی‌شود و تنها با چند سانت برش در پوست کانولاها (لوله‌های مربوط به خارج کردن چربی) وارد لایه‌های پوست می‌شود. از این رو شما با عوارض ناشی از عمل جراحی مواجه نیستید و با گذراندن دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود خواهید بود.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

چگونگی انجام لیپوماتیک

لیپوماتیک، روشی برای برداشت غیرتهاجمی بافت چربی از بدن است. در این عمل، پزشک معالج از طریق دستگاهی که عکس آن را در زیر می‌بینید با حرکات لرزشی لوله‌ای به‌نام کانولا، سلول‌های چربی را به‌روش غیرلیزری و حرارتی خارج می‌کند. ایمنی لیپوماتیک از لیپوساکشن بسیار بیشتر است و عفونت کمتری ایجاد می‌کند؛ چراکه محافظت از اعصاب، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها در روش لیپوماتیک از لیپوساکشن بیشتر است.

هدف روش لیپوماتیک برخلاف روش لیپوساکشن، تغییر سایز، فرم و حجم در نقطه خاصی از بدن است. درحالی‌که در روش لیپوساکشن، هدف اصلی، کم‌کردن وزن است. در این روش، کلیه نواحی بدن که دارای توده چربی است، تراشیده و چربی انباشته برداشته می‌شود (سوزانده نمی‌شود).

ارتعاش در روش لیپوماتیک سبب می‌شود تا چربی‌ها نسوزد و بافت و سلول‌های چربی بدون کمترین آسیب، از زیر پوست بیرون کشیده شود. با این روش، افراد می‌توانند ضمن کاهش سایز شکم و پهلوها، با تزریق چربی به سینه، سایز آن را بزرگ و فرم بهتری به باسن خود بدهند.

دستگاه لیپوماتیک برای تخلیه ی چربی چگونه عمل می کند؟

عکس دستگاه لیپوماتیک
عکس دستگاه لیپوماتیک SP6

از مؤثر‌ترین روش‌های تخلیه‌ چربی و استخراج آن از اندام‌ها، عمل زیبایی لیپوماتیک می‌باشد. پیکرتراشی روشی بی‌خطر بوده که با نتایجی مطلوب و رضایت‌بخش می‌تواند حجم قابل توجهی از چربی را از بدن خارج کند. تکنیک‌های فرآیند لیپوماتیک بسته به روش استفاده شده، متفاوت خواهد بود اما هدف و اساس عملکردی آن‌ها یکسان و مشترک می‌باشد. به طور کلی در فرآیند پیکرتراشی، از لوله‌ کوچکی به نام کانولا برای استخراج چربی‌ها استفاده می‌شود. این لوله به یک دستگاه مکنده‌ قوی متصل است که با ایجاد فشار منفی و مکش قوی، باعث تخلیه و خروج چربی‌ها از بدن خواهد شد. در این روش علاوه بر حرکات ارتعاشی لوله که باعث خرد شدن چربی می‌گردد، از امواج اولتراسونیک نیز استفاده می‌شود. بر اثر برخورد این امواج با بافت چربی، سلول‌های چربی تخریب شده و به حالت مایع در می‌آیند و به این طریق باعث تسهیل خروج آن‌ها خواهد شد.

عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک حدود ۲۰ سال است که در دنیا رواج دارد. سال‌به‌سال نیز دستگاه‌ها و روش‌هایی که برای چربی‌زدایی استفاده می‌شود، تخصصی‌ می‌شود، لیپوماتیک به عنوان یک روش پیکرتراشی، نه تنها خطرناک نیست بلکه باعث افزایش سلامت بدن نیز می‌شود. تجمع چربی بیش از اندازه در بدن باعث بروز بیماری‌هایی همچون کلسترول و کبد چرب می‌شود. با خارج شدن این چربی‌ها، احتمال ابتلا به این بیماری‌ها نیز کاهش می‌یابد. در ضمن زیبا شدن اندام باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. در لیپوماتیک به کمک بی‌حسی موضعی و گاه بی‌هوشی، دردی احساس نخواهید کرد. در صورتی که بعد از انجام آن، سبک زندگی خود را سالم کنید، تغذیه سالم داشته باشید و ورزش کنید، برای همیشه زیبا و سلامت خواهید بود.

فرق لیپوماتیک با لیپوساکشن

لیپوساکشن نیز یکی از روش‌های جراحی لاغری است ولی روش اجرای آن با لیپوماتی متفاوت است. در لیپوساکشن، چربی‌ها توسط حرارت از بین رفته و قابلیت استفاده مجدد را ندارند اما در عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک، چربی توسط حرکت فیزیکی خرد شده و در نتیجه سلول‌ها زنده می‌مانند. بنابراین پس از تصفیه چربی توسط دستگاه مخصوص، قابلیت تزریق مجدد را نیز دارند.

فرق لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هر دو از روش های لاغری شکم می باشد، در صورتی از روش ابدومینوپلاستی استفاده می شود که پوست شکم حالت افتاده ای داشته باشد.

ابدومینوپلاستی نسبت به لیپوماتیک تهاجمی تر می باشد، در صورتی که چربی های تجمع شده در شکم بسیار زیاد باشد به گونه ای که پوست شکم حالت افتاده و آویزان پیدا کرده باشد با برش در نواحی مورد نظر ( قسمت تحتانی شکم و دور ناف) چربی های تجمع شده و اضافی برداشته می شود و فرم بسیار زیبایی در شکم ایجاد می شود ، بدلیل افزایش سن و زایمان های متعدد برخی از زنان با مشکل افتادگی پوست شکم مواجه هستند و این افتادگی باعث برهم خورد تناسب اندام آن ها شده است ابدومینوپلاستی در این افراد گزینه بسیار مناسبی می باشد.

لیپوماتیک در افرادی بکار گرفته می شود که پوست آن ها حالت ارتجاعی خود را حفظ کرده است و افتاده و آویزان نمی باشد ، با استفاده از لیپوماتیک می توان مقدار خاصی در اندازه مشخصی چربی از شکم یا سایر نواحی بدن استخراج کرد، افرادی که شکم های بسیار بزرگی دارند کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک نمی باشند.

هزینه عمل لیپوماتیک

همواره یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های انتخاب در تمامی زمینه‌ها، هزینه نهایی تمام شده است. در عمل‌های جراحی زیبایی نیز این فاکتور نقش مهمی را ایفا می‌کند به صورتی که معمولاً مراجعین تصمیم می‌گیرند کلینیکی را برای عمل انتخاب نمایند که هزینه کمتری برای آن‌ها در بر داشته باشد. چربی‌کشی با لیپوماتیک بسته به عوامل متعدد، هزینه مختلفی دارد. در صورتی که چربی در بدن شما زیاد باشد، مدت زمان لیپوماتیک افزایش یافته و هزینه نیز بیشتر خواهد شد. دستمزد پزشک، کادر پرستاری، تجهیزات جراحی، امکانات کلینیک لیپوماتیک و محل جغرافیایی کلینیک، از دیگر هزینه‌های پیکرتراشی هستند که توسط شما باید پرداخت شود. لازم است بدانید هزینه لیپوماتیک تنها هزینه انجام جراحی نیست. بعد از لیپوماتیک باید دارو‌های مخصوصی استفاده کنید. هزینه این دارو‌ها و گن مخصوصی که بعد از جراحی باید استفاده شود را به هزینه جراحی لاغری اضافه کنید. هزینه لیپوماتیک درکلینیک دکتر سواددار با توجه به تعرفه‌های معمول دریافت می‌شود.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکترسواددار داشته باشید.

تلفن نوبت دهی: 09198913116

آموزش های لازم قبل از عمل لیپوماتیک

 1. در زمان تصمیم گیری جهت انجام جراحی زیبایی شکم بهتر است وزن خود را کاهش دهید و BMI (شاخص توده بدنی) خود را زیر ۳۲ و ترجیحاً به کمتر از ۳۰ برسانید:
  BMI = W( kg)/h2 (cm2)
 2. در بیمارانی که به هر روشی کاهش وزن زیادی داشته اند انجام جراحی یکسال و ترجیحاً ۱۸ ماه بعد از تثبیت وزن توصیه میشود. قطعاً طی زمان انتظار، وزن بیمار باید ثابت باشد.
 3. اگر بیمار به سرعت قصد بارداری دارد بهتر است جراحی ابدومینوپلاستی را به تعویق بیاندازد، در غیر اینصورت متوسط زمان باردار شدن بعد از ابدومینوپلاستی را ۲ سال بعد توصیه می کنند.
 4. در صورت ابتلا به بیماری، جراحی قبلی، مصرف دارو و مکمل های غذایی پزشک خود را مطلع کنید.
 5. مصرف روغن ماهی و ترکیبات خوراکی حاوی سیر را حداقل 3 هفته قبل از عمل قطع کنید.
 6. در صورتی که بدن شما بعد از زخم شدن به خوبی ترمیم نشود و به اصطلاح کلویید ساز باشد حتماً اطلاع دهید.
 7. به بیماران، خصوصاً در کسانی که ترک شکمی دارند، توصیه می شود، حداقل ۲ هفته قبل از عمل شکم خود را با روغن زیتون ماساژ دهند و طی این مدت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنند.
 8. از ۲ هفته قبل از عمل، بستن کمربند شکمی توصیه می شود.
 9. حداقل ۲ هفته قبل از عمل، پیاده روی و ورزش های تنفسی انجام دهید.
 10. قبل از عمل يبوست خود را درمان کنید.
 11. مصرف آسپرین را حداقل ۲هفته قبل از عمل قطع کنید.
 12. 2 تا ۶ هفته قبل از عمل سیگار و یا قلیان را قطع کنید.
 13. داروهای هورمونی و قرص های ضد بارداری را حداقل 3 هفته قبل از عمل قطع کنید.
 14. شب قبل از عمل دوش بگیرید و در تمیز کردن شیارهای روی شکم و ناحیه ناف توجه لازم را داشته باشید.
 15. بیمار بعد از جراحی جهت کاهش عوارض، باید راه رفتن را در کوتاه ترین زمان بعد از عمل شروع کند.
 16. این عمل مانند هر عمل زیبایی ممکن است با صلاحدید پزشک معالج در آینده نیاز به روتوش (عمل ثانویه) داشته باشد.

عکس قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از لیپوماتیک چه باید کرد؟

 1. ۲۴ ساعت بعد از کشیدن درن می توانید حمام نمایید.
 2. غذا با حجم کم بخورید، از خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد تا ۱۰ روز بپرهیزید، سبزیجات و میوه های تازه بخورید.
 3. از خوردن نوشابه های گازدار و لبنیات در هفته اول خودداری کنید یا به حداقل برسانید ، آب زیاد بنوشید و در آخر اینکه از یبوست خودداری کنید.
 4. روزهای اول به پهلو و کمی خمیده بخوابید و از هفته ششم به بعد می توانید روی شکم بخوابید.
 5. راه رفتن در صورت امکان در کوتاه ترین زمان بعد از عمل آغاز شود.
 6. تا ۲ هفته با خمیدگی کم (تا حدی که احساس کشیدگی زیاد در جدار شکم احساس نکنید) راه بروید و تدریجاً به حالت ایستاده درآیید.
 7. تا ۲ هفته بعد از عمل از خوردن الكل، داروهای حاوی آسپرین، کشیدن سیگار و مصرف قهوه خودداری کنید.
 8. بعد از ۱ تا ۲ هفته رانندگی کنید.
 9. از حدود ۱ ماه بعد از عمل ، محل برش عمل خود را ماساژ دهید.
 10. تجمع خون در ناحیه عمل (هماتوما) در کمتر از ۱۰% موارد ایجاد می شود که ممکن است نیاز به تخلیه در اتاق عمل داشته باشد.
 11. در صورت انجام جراحی شکم به همراه لیپوساکشن خروج ترشحات خونابه ای از ناف و محل های ساکشن شده ۱ تا ۲ روز بعد از عمل ممکن است وجود داشته باشد.
 12. فعالیت های ورزشی قسمت فوقانی بدن را حدود ۴ هفته بعد از عمل آغاز کنید.
 13. فعالیت بدنی خود را طی ۳ هفته بعد از عمل تدريجاً افزایش دهید.
 14. فعالیت های قسمت پایین بدن را حدود ۶ هفته بعد از عمل آغاز کنید.
 15. کبودی و تورم ناحیه شکم و پهلوها تا حدود یک ماه به حداقل می رسد و ادم نهایی تا ۶ ماه بعد رفع می شود.
 16. در گروهی از بیماران محل برش ها ممکن است برجسته و یا پهن شوند که به این حالت اسکار جراحی گویند. در این موارد به استفاده از ژل های خاصی جهت بهتر شدن اسکار توصیه می شود.
 17. از روز پنجم به بعد مایع (سروما) زیر پوست در پایین شکم جمع شود که ممکن است نیاز به خارج کردن با سرنگ داشته باشد.
 18. شکم بند خود را تا ۶ هفته بعد از عمل استفاده کنید. در طول روز می توانید کمی آن را شل تر ببندید.
5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.