جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به جراحی هایی که جهت تغییر شکل، تغییر وضعیت و به منظور ایجاد نمای زیباتر برای گوش انجام می شوند، گفته می شود.

یکی از دلایل کاهش میزان اعتماد به نفس در افراد با سنین مختلف، ناهنجاری‌های گوش و فرم نامناسب آن می ‌باشد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که دچار مشکلاتی مانند بزرگی و بد فرمی گوش هستید، بهتر است که سراغ روش اتوپلاستی بروید. در این مقاله، به شما اطلاعاتی درباره‌ی اتوپلاستی و جراحی گوش ارائه خواهیم داد.

اتوپلاستی یا جراحی گوش

جراحی گوش یا اتوپلاستی یکی از انواع جراحی ‌های زیبایی است که به منظور تغییر در شکل و فرم گوش‌ها انجام می ‌شود. پزشکان زیبایی با استفاده از روش اتوپلاستی، شکل ظاهری گوش را تغییر داده و از این طریق به بازیابی زیبایی چهره‌تان کمک زیادی می ‌کنند.

تغییر شکل و فرم گوش‌ها ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. به عنوان مثال، برخی از افراد به صورت مادرزادی با گوش‌هایی بدفرم و بزرگ بدنیا می‌آیند. عده‌ای نیز به دلیل تصادف یا آسیب‌ های ورزشی دچار مشکلاتی مانند شکستگی گوش و از دست دادن فرم گوش می ‌شوند. بنابراین، برای این افراد انجام عمل اتوپلاستی بهترین گزینه در بازیابی زیبایی ظاهری و اعتماد از دست رفته می ‌باشد. نتایج عمل اتوپلاستی تا چند هفته پس از عمل قابل مشاهده است؛ بنابراین، برای اینکه بتوانید شاهد نتیجه‌ی دقیق و نهایی عمل اتوپلاستی باشید، باید مدتی را صبوری کنید.

نحوه جراحی زیبایی گوش

بعد از انجام اقدامات لازم برای انجام جراحی و انتخاب جراح مدنظر، می توانیم تحت جراحی زیبایی قرار بگیریم.

برای این جراحی ابتدا تزریق بی حسی در زیر گوش و پشت گوش انجام می شود. سپس برش مخصوص در پشت گوش داده شده که بعد ازبهبود معمولا به سختی دیده می شود. این جراحی با بی حسی موضعی نیزدر برخی مواقع انجام می شود و درد خاصی ندارد.

در این جراحی قسمت اضافی پوست توسط جراح گوش برداشته شده و سپس بافت پوستی و زیر جلدی از روی غضروف جدا می شود. سپس با نخ های مخصوص، غضروف شکل دلخواه و استاندارد خود را می گیرد. جنس این نخ ها معمولا نایلون بوده و در داخل گوش تا آخر عمر باقی می ماند و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد.

معمولا سه تا چهار عدد بخیه لازم است تا گوش شکل استاندارد خود را پیدا کند و فرم دهی در قسمت های بالا و پایین گوش صورت بگیرد. در برخی موارد ممکن است غضروف نیاز به برش داشته باشد و در آخر محل برش منظم بخیه زده و پانسمان می شود.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟
اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟

جراحی اتوپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

اتوپلاستی روش جراحی زیبایی گوش است که برای افراد در سنین مختلف مناسب می ‌باشد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که گوش ‌هایی با ظاهر خیلی بزرگ، نامتقارن، بدون لاله گوش یا آسیب دیده داشته و یا فرم گوش‌ هایتان نامتناسب و بدشکل است، کاندید مناسبی برای انجام اتوپلاستی می ‌باشید.

رایج ترین مشکل مادرزادی که برای اصلاح آن اتوپلاستی انجام می شود، گوش برجسته یا Prominent Ear  است. گوش برجسته یک اشکال مادرزادی است که ممکن است یک طرفه یا دوطرفه باشد. این اختلال مادرزادی در بچه ها خصوصاً در دوره تحصیل، بار روانی به همراه دارد.

بچه های مبتلا مورد تمسخر قرار می گیرند و ممکن است از طرف همکلاسی ها طرد شوند که نهایتاً سبب کاهش اعتماد به نفس در کودک می شود. اگر گوش برجسته در ماه اول تولد تشخیص داده شود، شاید با استفاده از وسایلی به نام Ear mold و چسب بتوان تا حدی آن را اصلاح کرد؛ اما اگر بعد از 3 ماهگی تشخیص داده شود، تنها روش درمان آن جراحی است. حداقل سن جراحی ۴ سالگی است اما بهترین زمان آن ۵-۷ سالگی توصیه می شود.

از دیگر اختلالات مادرزادی گوش، عدم تشکیل گوش خارجی یا میکروتیا است. درمان این اختلال مادرزادی عمل جراحی است که طی چندین مرحله انجام می شود و سن مناسب آن حدود ۱۰ سالگی است.

نکاتی که قبل و بعد از عمل اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) باید در نظر بگیرید

در صورت انجام عمل اتوپلاستی مانند هر روش جراحی زیبایی دیگر مستلزم رعایت برخی از نکات قبل و بعد عمل می‌باشید. این نکات عبارتند از:

 • قبل از عمل اتوپلاستی، دارو‌های مصرفی را به صورت دقیق به پزشک اطلاع دهید.
 • برای انجام این عمل باید از شرایط سلامتی برخوردار بوده و بیماری‌ هایی مانند سرطان یا مشکلات خودایمنی نداشته باشید.
 • طبق تجویز پزشک مصرف برخی از دارو‌ها مانند دارو‌های ضدالتهابی و رقیق‌کننده‌ خون را باید قبل از عمل قطع کنید.
 • تا دو هفته قبل از اتوپلاستی بهتر است که مکمل‌های حاوی ویتأمین E مصرف نکنید.
 • از مصرف دارو‌های گیاهی مانند زنجبیل نیز قبل از عمل اتوپلاستی اِجتناب کنید تا دچار خونریزی نشوید.
 • دخانیات استعمال نکنید. ‌
 • در صورتی که دچار سرگیجه، تهوع یا استفراغ شدید، به پزشک خود اطلاع بدهید.
 • تقریباً از 8 ساعت بعد از پایان جراحی گوش مصرف مایعات آغاز خواهد شد.
 • در صورتی که دچار تهوع نشوید، می توانید روز بعد از عمل رژیم غذایی معمولی را شروع کنید.
 • با دهان باز عطسه کنید.
 • احساس پر بودن، سنگینی، یا بی حسی گوش و تیر کشیدن آن تا مدتی طبیعی است.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از جراحی اتوپلاستی اِجتناب کنید.
 • گوش‌های خود را بعد از عمل دستکاری نکرده و حرکت ندهید.
 • در هنگام خوابیدن از بالش اضافه استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت ورزشی شدید و بلند کردن اجسام تا 1 هفته بعد از جراحی زیبایی گوش اِجتناب کنید.
اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟
اتوپلاستی یا جراحی گوش چیست؟

اتوپلاستی چه عوارضی دارد؟

اتوپلاستی یا جراحی گوش مانند سایر روش‌های جراحی ممکن است که با عوارضی نیز همراه باشد. البته این عوارض به ندرت پیش می ‌آید و میزان مهارت پزشک نیز در کاهش یا افزایش عوارض نقش دارد. بنابراین، در انتخاب جراح زیبایی گوش دقت لازم را داشته باشید.

 • احساس سردرد و سرگیجه
 • تورم و درد گوش
 • بی‌حسی گوش
 • خونریزی و تغییر رنگ پوست
 • ایجاد لخته‌ی خون در ناحیه جراحی شده
 • بروز عفونت و مشکلاتی از قبیل تهوع

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه‌ اتوپلاستی شامل هزینه‌ بیمارستان یا کلینیک، هزینه دارو‌ها، هزینه آزمایشات و دستمزد تیم بیهوشی می ‌باشد. هزینه‌ اتوپلاستی در کلینیک دکتر سواددار نیز به عوامل ذکر شده و طول مدت جراحی، نحوه تغییر شکل گوش، مواد بی‌حسی به کار رفته بستگی دارد. لازم به ذکر است که هزینه‌ عمل اتوپلاستی توسط بیمه‌ها پرداخت نمی ‌شود. این عمل جزء عمل‌های زیبایی است و به همین دلیل هزینه‌ها باید به صورت کامل توسط خود فرد پرداخت شود.

جراحی زیبایی گوش در تهران توسط دکتر سواددار

همانطور که گفتیم، عمل زیبایی اتوپلاستی برای تغییر فرم گوش‌ها توسط جراحان زیبایی انجام می ‌شود. دکتر سواددار از متخصصان زیبایی است که در زمینه‌ انجام جراحی گوش نیز فعالیت می‌ کند. بنابراین، اگر به دنبال جراح زیبایی گوش مجرب و با سابقه کاری متعدد در تهران هستید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مطب دکتر سواددار می‌باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *