رینوپلاستی که عموماً از آن با نام جراحی بینی، عمل زیبایی بینی یا جراحی پلاستیک بینی یاد می ‌شود، یکی از رایج‌ترین عمل ‌های جراحی زیبایی در کشور ما محسوب می شود. افراد زیادی برای اینکه مشکلات و نواقص بینی خود را رفع کنند رینوپلاستی را انجام می دهند. این عمل توسط یک متخصص حلق و بینی و یا جراح پلاستیک صورت می گیرد.

رینوپلاستی باعث می شود مشکل بدفرمی و عملکردی بینی بهبود یافته و مشکلات تنفسی وعدم تقارن آن نیز برطرف شود. همچنین ممکن است برای ترمیم ناهنجاری های ناشی از آسیب یا اصلاح نقص هنگام تولد نیز این جراحی انجام شود؛ زیرا این عمل می ‌تواند اندازه، شکل یا نسبت بینی به صورت را تغییر دهد.

توصیه های مهم قبل از رینوپلاستی

وزن متعادل برای انجام عمل بینی از اهمیت بالایی برخوردار است. افرادی که قصد انجام جراحی بینی را دارند، نباید برای عمل دچار مشکل وزنی باشند.

افراد مبتلا به سوءتغذیه اولیه یا ثانویه باید قبل از جراحی حتما به وزن طبیعی برسند. همچنین افراد چاق یا خیلی چاق هم مناسب جراحی نیستند، چون خطر بی هوشی در آنها بالا می باشد. این افراد باید ابتدا وزن خود را کم کرده و سپس اقدام به عمل کنند تا ریسک عمل پایین کاهش یابد.

قبل از انجام جراحی بینی، جراح باید بر روی بیمار سه نوع بررسی تشخیصی مهم را انجام دهد:

 1. آندوسکوپی تشخیصی بینی که نشان دهنده آناتومی داخلی بینی می باشد.
 2. راینومانومتری که به طوردقیق ارزیابی راه هوایی بینی را میسر می سازد.
 3. آکوستیک راینومتری که نمایان کننده هرگونه مانع و تنگی در مسیر بینی می باشد.

در شروع عمل بینی، اولین کاری که جراح انجام می دهد رفع انحراف تیغه بینی و باز کردن راه تنفس می باشد و پس از اطمینان از برقرارشدن راه طبیعی تنفس، به اصلاح ساختار ظاهری بینی و ایجاد تناسب در قسمت های مختلف بینی و صورت می پردازد.

بعد از عمل توجه به نکات زیر مفید می باشد:

 • فردی که تصمیم به عمل جراحی دارد باید مشکلات زیبایی بینی خود را بطور مشخص بداند. این مساله با بررسی و نگاه دقیق به عکس های خود و نهایتاً طی مشاوره با پزشک معالج امکان پذیر است.
 • در صورتی که بیمار از اضطراب، افسردگی، یکنواختی در زندگی، نیاز به تنوع و یا مشکلات دیگر رنج می برد، بهتر است از عمل جراحی پرهیز کند.
 • داوطلبان برای عمل جراحی باید بدانند که تغییرات بینی و کوچک کردن آن به همراه حفظ عملکرد درست تنفسی با محدودیت همراه است.
 • بعد از عمل از مقایسه کردن بینی خود با دیگران پرهیز کنید.
 • اوج ورم بینی بعد از عمل تا یک ماه اول و بعد تدریجاً کاهش می یابد. زمان برطرف شدن کامل ورم بینی یک سال تا دو سال می باشد.
 • در هر بیمار ممکن است عمل جراحی مجدد و به عبارتی روتوش بینی با صلاح‌دید پزشک معالج نیاز شود.
 • اگر سیگاری هستید تا زمان بهبودی کامل عمل رینوپلاستی از سیگار کشیدن بپرهیزید.
 • بلند کردن جسم سخت تا مدت طولانی کنار گذاشته شود. ورزش های سنگین نیز تا دو ماه اول می بایست کنار گذاشته شود.
رینوپلاستی در تهران
رینوپلاستی در تهران

نحوه انجام رینوپلاستی در تهران

همان گونه که می دانید جراحی زیبایی بینی در مراکز جراحی یا بیمارستان ها قابل انجام است. این عمل بین ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد، اما بسته به وسعت عمل جراحی ممکن است طولانی‌تر باشد.

نحوه انجام رینوپلاستی در تهران دو مرحله است: در ابتدا جراح بیمار را تحت بیهوشی موضعی و یا عمومی قرار می دهد، پس ازبیهوش شدن بیمار جراحی آغاز می شود.

جراح برای دسترسی کامل به غضروف و استخوان بینی، بر روی بینی برشی ایجاد کرده و سپس بر روی بینی تغییرات لازم را ایجاد می کند. در صورت نیاز، از استخوان و غضروف خود فرد و یا پرکننده های ترکیبی مصنوعی استفاده می کند .

در طول جراحی، بافت نرم بینی از استخوان و غضروف زیر پوست جدا می شود. گاهی ممکن است استخوان شکسته شده و مجدد فرم داده شود تا بتوان غضروف را برای رسیدن به ظاهر مورد نظر تغییرشکل داد.

بعد از پایان جراحی  یک آتل پلاستیکی بنام اسپلینت بر روی بینی به کار برده می شود و حفره های بینی به آرامی پانسمان می شوند. اگر اندازه بینی کاهش نیافته باشد، نیازی به بخیه نیست و بینی جهت بهبودی با چسب بسته می شود. درصورت نیاز به بخیه برای بستن زخم های داخلی، از بخیه های جذبی استفاده می شود. اگر برش روی پوست جدا کننده حفره های بینی انجام شود، ممکن است نیاز به کشیدن بخیه باشد.

این نکته قابل ذکر است در جراحی زیبایی بینی جراح باید ازتکنیک های صحیح استفاده کند و مهارت وتجربه لازم را داشته باشد تا عمل بینی نتیجه نرمال و معمولی داشته باشد .

همین طور نوع پوست بینی  بیمار بر نتیجه و نحوه جراحی بینی تاثیرگذار است. جراح با در نظر گرفتن جنس پوست، نحوه جراحی بینی را مشخص می کند. بر همین اساس بیمارانی که پوست آنها نازک است، تحت جراحی بینی استخوانی و بیمارانی که پوست آنها ضخیم است، تحت جراحی بینی به اصطلاح گوشتی قرار خواهند گرفت.

چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی

در ابتدا این نکته را در نظر بگیرید که چسب زدن تاثیری در شکل گیری بینی فرد نخواهد داشت. یکی از سوالاتی که برای بیشتر افراد مطرح می ‌شود، این است که آیا چسب را محکم بزنیم یا شل؟ چسب باید به آرامی فقط در حد تماس با پوست زده شود و اگر فضای خالی بین پوست و بافت‌های زیرین وجود دارد، آن را به آرامی فشار دهید تا پوست به بافت‌ های زیرین فیکس شود.

مدت چسب زدن معمولا 1 تا 2 ماه بوده و در صورت قرمز شدن، حساسیت یا خارش پوستی از چسب زدن اجتناب کنید. بهتر است هر 24 تا 48 ساعت چسب بینی خود را تعویض کرده و قبل از چسب زدن، پوست بینی را با آب و صابون و یا شامپوی بچه تمیز و خشک کنید؛ سپس مجددا چسب بزنید.

در بینی‌ های گوشتی با پوست ضخیم مدت چسب زدن باید تا 3 ماه انجام شود و ممکن است هر بار نیاز باشد تا پوست را با الکل بسیار رقیق تمیز و خشک کنید.

رینوپلاستی در تهران
رینوپلاستی در تهران

آیا عمل رینوپلاستی عوارض دارد؟

ممکن است گاهی بیمار بعد از جراحی بینی دچار عوارضی شود. این عوارض شامل موارد زیراست:

عدم تقارن سوراخ های بینی

به طور معمول جراح بینی پیش از عمل، سوراخ بینی فرد را به طور دقیق اندازه گیری می کند. اما ممکن است به دلیل تورم حاصل از عمل، مشکل عدم تقارن سوراخ بینی به وجود بیاید که اغلب پس از برطرف شدن تورم و کاهش آن، این اختلاف نیز از بین می رود.

زینی شکل شدن بینی

این مشکل به دلیل تراشیدن بیش از حد استخوان پشت بینی به وجود می آید. اگر جراح کم تجربه باشد و یا اندازه گیری های خود را به درستی انجام نداده باشد، ممکن است این عارضه به وجود آید.

آسیب به پوست بینی

در صورتی که جراح در حین عمل دقت نکرده و به پوست بینی آسیب برساند، ممکن است پوست سیاه شده و از بین برود. بدترین عارضه پس از عمل بینی، آسیب پوستی است که ترمیم آن به شدت سخت است.

باریک شدن بیش از حد نوک بینی

این عارضه اغلب به علت اصرار بیش از حد فرد به وجود می آید که نه تنها ظاهر را زیبا نمی کند، بلکه باعث می شود بینی فرد غیر طبیعی و مصنوعی دیده شود.

قیمت رینوپلاستی بینی در تهران

عوامل مختلفی بر هزینه رینوپلاستی تاثیر می گذارد که به شرح زیر است:

 1. با توجه به تجربه و مهارت جراح و سابقه کاری، هزینه های جراحی متفاوت است؛ زیرا جراحی که چندین سال عمل بینی انجام داده با چالش های هنگام عمل آشنایی کامل دارد و قطعا هزینه بیشتری دریافت می کند.
 2. نوع بینی افراد سهم به سزایی در تعیین قیمت رینوپلاستی دارد. افرادی که بینی گوشتی یا غضروفی دارند، معمولا هزینه بیشتری برای رینوپلاستی پرداخت می کنند. اما قیمت رینوپلاستی بینی استخوانی معمولا کمی کمتر است. همچنین عمل ترمیمی بینی اگر توسط جراح دیگری (به غیر از جراح اول) انجام شود، معمولا هزینه بیشتری از عمل اول دارد.
 3. قیمت رینوپلاستی با توجه به منطقه جغرافیایی نیز متفاوت است؛ به طور مثال قیمت رینوپلاستی در تهران با شهرستان های کوچک قابل مقایسه نیست. البته این نکته حائز اهمیت است که جراحان بینی خوب به علت امکانات شهرهای بزرگ در این شهرها اسکان دارند.
به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *