ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان جهت اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی پستان انجام می شود. این جراحی سینه معمولاً جهت زیبایی پستان انجام می‌گیرد. در طول عمل کوچک کردن سینه، چربی، بافت غدد و پوست اضافه از سینه برداشته شده و سپس بافت سینه تغییر شکل داده می‌شود و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سینه اصلاح می‌گردد.

انواع عمل ماموپلاستی

  1. عمل ماموپلاستی با برش بزرگ (دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه، برش لنگری)
  2. با برش کوچک (دور هاله سینه و خط وسط، برش سوراخ کلید)
  3. با برش بزرگ و با برداشتن سر سینه و پیوند مجدد آن

ماموپلاستی با روش برش بزرگ

ماموپلاستی با برش بزرگ معمولا در مورد بیمارانی با سینه‌های بسیاربزرگ انجام می‌شود. در این برش ها معمولا دور هاله، زیر هاله در خط وسط سینه و برش سرتاسری زیر سینه قرار می گیرد. این نوع برش بیشتر برای افرادی که سینه‌های بسیار بزرگی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی‌ که پوست سینه جنس خوبی نداشته و افتادگی، شلی و ترک‌ های فراوانی در این ناحیه وجود داشته باشد، از این نوع برش ها استفاده می‌شود.

ماموپلاستی با برش بزرگ چگونه انجام می شود؟

در جراحی ماموپلاستی به روش برش بزرگ درابتدا فرد تحت بیهوشی قرارمی گیرد،قبل ازاینکه پزشک شما جراحی را آغاز کند طراحی روی سینه بیمار کشیده خواهد شد ، قسمت‌هایی از سینه بیمار برداشته می‌شود و سرسینه با حفظ عروق خون رسان به صورت طبیعی بالا کشیده می شود و پوست سینه جمع می‌شود.

ازمشخصه های مهم این روش این است که در پایان جراحی،تقریبا سینه شکل واقعی بهخود می گیرد و همین‌طور سینه حتی‌المقدور کوچک می شود ،ازمشخصه های دیگر این روش این است که عمدتا مشکلی در حس سرسینه فرد به وجود نمی آید.

ماموپلاستی با برش کوچک

ماموپلاستی با برش کوچک معمولاً برای افرادی استفاده می شود که سینه‌های خیلی بزرگی ندارند. این برش جراحی در دور هاله و زیر هاله در خط وسط سینه معمولا انجام می‌شود.

در عمل ماموپلاستی با برش کوچک، کیفیت پوست فرد در جراحی بسیار تاثیرگذار است؛ زیرا در بیمارانی که از برش کوچک جهت کوچک کردن سینه‌هایشان استفاده می ‌شود، پوست سینه نباید ترک‌ داشته باشد .

ماموپلاستی با برش کوچک چگونه انجام می شود؟

در این نوع جراحی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. قبل از شروع عمل  برای حذف بخشی از سینه، طرح نهایی بر روی سینه بیمار کشیده شده و سرسینه بر روی پایه‌ای عروقی قرار گیرد. سپس سینه به سمت بالا کشیده شود و پس ‌از آن پوست سینه جمع خواهد شد.

نحوه عمل ماموپلاستی

الگوهای برش جراحی کوچک کردن سینه  خانم ها همان گونه که در بالا اشاره شد با هم متفاوت هستند، همه برش‌ها قبل از عمل جراحی علامت گذاری می‌شوند و جزئیاتی قبل و بعد از عمل به بیمار توضیح داده می‌شود. روش‌های متفاوتی برای انجام این جراحی وجود دارد اما انتخاب هریک از آنها  براساس ارزیابی شرایط و اولویت‌ها برای شما انجام می‌گیرد.

بعد از ایجاد برش‌ها، موقعیت نوک سینه تغییر می‌کند. البته اعصاب و رگ‌های تغذیه‌کننده آن حفظ می‌شوند.بافت زیرین سینه برداشته شده، لیفت شده و به آن شکل داده می‌شود.

جای زخم ها بعد از جراحی  درابتدا قرمز، بر جسته و حتی همراه با خارش می باشند اما به مرور زمان محو و صاف می شوند. این حالت روند طبیعی جوش خوردن زخم می باشد. جای زخم پس از اعمال جراحی یک عارضه نمی باشد و یک رویداد عادی محسوب می شود.

این جراحی خود به تنهایی ۳ تا ۴ ساعت طول می‌کشد و بیمار به وسیله تیم پزشکی کنترل می‌شود. پانسمان‌ها بعد از چند روز درآورده می‌شوند و بیمار به مراقبت‌های درمنزل احتیاج دارد.

فرآیند معالجه نیازمند پوشیدن لباس‌های مخصوص برای حمایت و نگه داری پستان‌ها در شرایط مناسب و مراقبت از آن‌ها می‌باشد.معمولا یک هفته بعد از عمل می‌توان به کار و زندگی عادی خود بازگردید.

عمل ماموپلاستی
عمل ماموپلاستی

بهترین کاندیدهای انجام ماموپلاستی

اگر شخصی یک یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشد، کاندید مناسبی برای عمل کوچک کردن پستان‌ها (ماموپلاستی) است:

– پستان‌های خیلی بزرگ که متناسب با ساختار بدن شخص نباشد.

– درد پشت، گردن یا شانه‌ها به علت وزن زیاد پستان

– غیرقرینگی سینه‌ها یعنی یک پستان از پستان دیگر به صورت واضحی‌ بزرگ‌تر باشد.

– چین زیر سینه‌ها

– محدودیت در فعالیت ‌های بدنی و ورزشی به علت بزرگی و سنگینی سینه‌ها

– سیاه شدن و ماندن رد سینه‌بند روی شانه‌ها

– عدم رضایت و خجالت کشیدن از بزرگی سینه‌ها

سن مناسب برای انجام ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی در هر سنی قابل اجرا می باشد، اما به بانوان توصیه می شود که بعد از تکمیل رشد سینه اقدام به این جراحی نمایند.

بانوانی که قصد بارداری دارند، بهتر است که بعد از بارداری و دوران شیردهی عمل ماموپلاستي را انجام دهند. خانم هایی که قبل از ازدواج می خواهند این جراحی  را انجام دهند بهتر است که با جراح سینه مشورت نمایند تا توصیه های لازم به فرد منتقل شود.

اقدامات قبل عمل ماموپلاستی

– تکمیل آزمایشات آزمایشگاهی مختلف

– دریافت یک ماموگرام پایه

– قبل و بعد از عمل، از کشیدن سیگار جلوگیری شود

– اجتناب از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی، برای کنترل خونریزی در طی عمل جراحی

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

-داشتن احساس سنگینی و گیجی بعد از جراحی سینه طبیعی است و به دلیل تاثیر داروی بیهوشی می باشد که در این شرایط بهتر است به مدت 24 ساعت فردی همراه شما باشد.

-در روز های ابتدایی با مشورت جراح پلاستیک می توانید راه رفتن را شروع کنید چرا که با راه رفتن بهبودی تان سریع تر حاصل می شود.

-از دارو هایی که جراح پلاستیک برای شما تجویز کرده است در زمان معین استفاده کنید.

-رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید.

-سعی کنید در این دوران مصرف سدیم را به حداقل ممکن برسانید.

-به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.

-از سوتین طبی که جراح پلاستیک تجویز نموده است استفاده نمایید این سوتین مخصوص دوران پس از جراحی سینه است واستفاده از آن مهم و تاثیر گذار است.

-باید جای زخم های ناشی از جراحی سینه خشک نگه داشته شود و چنانچه احساس خشکی در پوست سینه داشتید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید به طوری که وارد زخم ها نشود.

دوره نقاهت جراحی ماموپلاستی

بدیهی است روند بهبودی در هر فردی متفاوت است ولی غالبا دو هفته بعد از عمل ، بیمار بهبود می یابد.

اما توصیه می گردد پس از جراحی ماموپلاستی به مدت 6 ماه ، سینه ها تحت مراقبت جدی قرار گیرند.

عمل ماموپلاستی
عمل ماموپلاستی

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهشی (ماموپلاستی کاهنده)

برخی از خانم ها به دلیل بزرگ بودن سایز سینه های خود در نواحی گردن و شانه با درد مواجه هستند و و از این مسئله رنج می برند به همین دلیل اقدام به کوچک کردن سینه های خود می کنند .این افراد برای داشتن سینه هایی با سایز متناسب و کوچک تر می توانند جراحی ماموپلاستی کاهشی انجام دهند

ماموپلاستی افزایشی

بانوانی هستند که به هر دلیلی سینه های کوچکی دارند. این افراد از کوچکی بیش از حد سینه های خود دچار نارضایتی بوده و علاقمند به داشتن سینه هایی با سایز بزرگتر می باشند. این افراد برای حجیم سازی سینه خود می توانند با انجام ماموپلاستی افزایشی و گذاشتن پروتز سینه، به سینه هایی با سایز متناسب برسند.

ماموپلاستی ترمیمی

برخی افراد هستند که در طی درمان سرطان سینه بخشی از بافت یا قسمت اعظمی از بافت سینه خود را از دست داده‌اند. به منظور احیا و ترمیم بافت سینه از دست رفته خود می توانند ماموپلاستی ترمیمی داشته باشند.

شیردهی پس از عمل ماموپلاستی

به طور کلی برش هایی که در جراحی ماموپلاستی بر روی سینه ایجاد می شوند، در هاله قهوه‌ای رنگ اطراف نوک سینه می باشند؛ لذا ممکن است طی این جراحی مجاری شیری آسیب دیده یا بریده شوند و بدین ترتیب بر قابلیت شیردهی تاثیر منفی بگذارند.

البته در صورتی که فرد تمایل به جراحی داشته باشد، جراح از تکنیک هایی در جراحی ماموپلاستی استفاده می کند که تا جای ممکن  از توانایی شیردهی محافظت به عمل آورد.

اما به طور کلی بانوانی که نگران این مسئله هستند، می بایست قبل از انجام این جراحی و در جلسات مشاوره پزشک خود را از این امر آگاه نمایند.

پزشک متخصص، در رابطه با بروز تغییرات احتمالی در سینه ها پس از حاملگی و شیردهی اطلاعات جامعی را در اختیار بیماران خود قرار می دهد.

از آنجا که بارداری و شیردهی یکی از عوامل افزایش سایز سینه ها می باشند، معمولا توصیه می شود انجام جراحی ماموپلاستی به بعد از زایمان و شیردهی موکول شود.

موارد منع انجام ماموپلاستی

به طور کلی جراحی ماموپلاستی در موارد زیر به خانم ها توصیه نمی شود:

  • داشتن شرایط خاصی از قبیل دیابت کنترل نشده و یا مشکلات قلبی
  • هر نوع بیماری که باعث بروز مشکل در ناحیه سینه شود.
  • اگر سیگار می کشید.
  • در صورتی که بسیار چاق هستید.
  • در صورتی که نمی خواهید جای زخم روی سینه شما باقی بماند.

البته شما می توانید در هر سنی از ماموپلاستی استفاده کنید، اما اگر سینه های شما هنوز به طور کامل رشد نکرده باشد، ممکن است بعد از عمل جراحی نیاز به عمل جراحی دوم داشته باشید. بنابراین بهتر است تا رشد کامل سینه های خود صبر کنید.

آیا بعد از جراحی سینه اسکارهایی باقی خواهد ماند؟

همان گونه که در بالا اشاره شد روش های مختلفی برای انجام ماموپلاستی وجود دارد. در تمامی روش های فوق هیچگونه برشی در بالای نوک پستان ایجاد نخواهد شد و یک برش عمودی از نوک پستان تا چین زیر پستان وجود دارد. البته با توجه به نوع عمل جراحی و کاهش سایزپستان، یک خط افقی با اندازه های متفاوت در محل چین زیر پستان وجود دارد.

در اطراف هاله نوک پستان، با توجه به نیاز به کاهش قطر آن نیز برشی ایجاد می شود. اسکارهای فوق در اغلب بیماران بعد از گذشت چند ماه به سختی قابل رویت خواهند بود.

خطرات و عوارض جانبی عمل جراحی سینه

همان گونه که می دانید هرعمل جراحی خطرات و عوارض جانبی خود را خواهد داشت. اگر جراحی توسط جراح متخصص انجام نشود، ممکن است فرد دچار برخی عوارض شود؛ بوجود آمدن فاصله بین پستان ها، التهاب، خونریزی، کم شدن حس اطراف سینه ها و ممنوعیت در شیردهی از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

البته در صورتی که جراح شما تجربه لازم را داشته باشد این خطرات می‌توانند به حداقل برسند یا حتی با انتخاب روش جراحی مناسب و جراح با تجربه جراحی بدون عوارض داشته باشید. مراقبت‌های بعد از عمل هم بسیار مهم و در نتیجه جراحی تاثیرگذار است. نتیجه حاصل از این عمل دائمی و ماندگار است، اگرچه ممکن است بر اثر حاملگی، تغییرات هورمونی و یا شیردهی به آرامی تغییر یابد.

نتایج عمل ماموپلاستی

یک جراحی ماموپلاستی موفق می تواند باعث کاهش درد در قسمت بالای پشت، گردن و شانه شما شود. همچنین ممکن است توانایی شما در مشارکت در فعالیت های جسمانی را افزایش دهد و تصویر مثبتی برای شما به همراه داشته باشد

اگر چه بلافاصله پس از ماموپلاستی شما نتایج کار را مشاهده می کنید، اما به یاد داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا تورم به طور کامل از بین برود و زخم های جراحی محو شود. نتیجه نهایی معمولا دائمی است، اگر چه شکل و اندازه سینه می تواند به علت عواملی مانند پیری و افزایش وزن تغییر کند.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *